Tahliye edilen Türk vatandaşları gelmeye devam ediyor..

0

Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’yı terk eden Türk vatandaşlarının yurda gelişleri devam ediyor. Kara yoluyla yapılan tahliyenin yanına sıra hava yoluyla da tahliyeler yapılmaya başlandı. Saldırının başlamasından sonra Ukrayna’dan Romanya’ya geçen 164 kişiyi, başkent Bükreş’ten getiren Türk Hava Yollarına ait TK 6880 sefer sayılı uçak, saat 00.30’da İstanbul Havalimanı’na indi.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Kıvanç Çebi, Ukrayna’nın Harkiv kentinde bir inşaat firmasında çalıştığını söyledi.

Saldırının olduğu ilk gün bomba sesleriyle uyandıklarını belirten Çebi, “Şehrin çevresi bombalanıyordu, şiddetli bir şekilde. En başta önce gök gürültüsü sandım. Biraz dinledim, gök gürültüsü olmadığını anladım. Daha sonra eşimi uyandırdım. Diğer arkadaşlarla haberleştik. Internet ve elektrik vardı. Sıkıntı yoktu. Ondan sonra bizim merkez ofisimiz var. Orada toplandık aşağı yukarı 9-10 arkadaş. Daha sonra Harkiv’e bir saatlik mesafede şantiyemizin olduğu bölge var. Oraya geçtik. Bir gün orada kaldık. İstanbul merkezden gelen direktifleri bekledik. Akabinde şantiye kapattık. Milyonluk ekipmanı bıraktık. Yol yapıyoruz orada. Sonrasında karar verdik. Yollar ne durumda bilemiyorsunuz. Çünkü bayağı sivil görünümlü Rus askeri ve ajanı yollarda, tenha yerlerde, ormanlık yollarda. Ondan sonra İstanbul’dan bize ‘çıkın’ dediler. Şirket araçlarımız vardı sekiz tane onlarla yola çıktık.” diye konuştu.

Belirledikleri bir rotadan Ukrayna’dan çıkmaya çalıştıklarını belirten Çebi, şöyle devam etti: “Oralarda inşaatta çalışmış bir arkadaşımız vardı. Bize bir Google’dan harita çıkardı. Bayağı kötü yollardan gittik. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy sivil halka çağrıda bulunmuştu. Yollarda yerel direniş ekipleri vardı. Onların bariyerleriyle karşılaştık. Birkaç ufak daha tehlike atlattık. Bu güvenlik noktalarında geri dönen veya kararsız kalanlara yanımızda ateş ettiler. Moldova tarafında küçük bir kapı bulduk. Oradan 5 saatte Moldova’ya geçtik. Orada otellerde yer yoktu. Oradan üç saat daha yolu göze aldık. Romanya’nın Yaş kentine indik. Orada da altı saat kaldık. Sabaha karşı otel bulduk. Moldova’da hava sahası kapalı olduğu için uçak kullanamadık. Mecbur Romanya’ya Bükreş’e kadar indik. Bükreş’ten bizi tahliye ettiler.” Çebi, diğer arkadaşlarının da araçlarla Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye geleceklerini kaydetti.

“Bizden sonra Rus askerini görüp geri dönenler olmuş”

Bombardımandan çok korktuklarını vurgulayan Çebi, ‘Bizim kaldığımız yer 15. kat. Bombardıman çok net görünüyordu, şehrin etrafındaki alev topları. Hiçbir şey alamadık. Eşyamız, değerli eşyalarımız, saatlerimiz orada kaldı. Kimse bir şey alamadı. Alabildiklerimizi arabalarımıza tıktık, hemen yola çıktık. Bizden sonra bizim geçtiğimiz yerlerde veya işte bizim arkamızdan gelen arkadaşlar sorunlarla karşılaşmışlar. Bizden sonra Rus askerini görüp geri dönenler olmuş.” ifadelerini kullandı.

Gelenlerden Cengizhan Becerik de bombardımanın başlamasının sonra Harkiv kentinden yola çıktıklarını söyledi. Zorlu bir yolculuğun ardından Romanya’ya ulaşabildiklerine dikkati çeken Beçerik, şunları kaydetti:

“Türk firmasında çalışıyoruz orada. Arkadaşlarla haberleştik, organize olduk. Ofiste toplanıp ne yapacağımıza karar vermeye çalıştık. Oradan da hareket etmeye karar verdik. Konvoy oluşturup Ukrayna’nın en doğusundan, en batısına, oradan Moldova’ya, oradan da Romanya’ya geçip geldik. 2,5 gün sürdü yolculuğumuz. Yolda gelirken çok sayıda kontrol noktası var, 9-10 tane. Gece karanlık, 10 tane sivil insan yani asker bile değil silah almışlar ellerine. Soruyorlar ediyorlar. Kafasına göre tutuyor falan. Biz bir sorun yaşamadık ama bir yerden geçerken tam bizi kontrol etmeye geldiler. Arkamızdan bir araba kaçmaya çalıştı, geri çıkmaya çalıştı. Havaya iki el ateş açtılar direkt. Bizi bıraktılar, biz geçtik. Arkasından koşturdular.”

Türkiye’ye dönmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Becerik, “Zorlu bir yolculuğun ardından geldik. Rahatladık biraz. Şimdi dinleneceğiz. Üç gündür 10 saatten fazla uyumamışızdır yani. Zaten adam gibi bir şey yiyemedik. Şimdi bir gidip uyumak istiyoruz. Mutluyuz. Geldik sağ salim.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'dan tahliye edilenlerin Türkiye'ye girişleri sürüyor

Dışişleri Bakanlığının Ukrayna’dan tahliye planı kapsamında yola çıkan otobüsler, Romanya ve Bulgaristan’ı geçerek Türkiye’ye ulaşmaya devam ediyor. Ukrayna’da çalışan Seyit Çıta, gazetecilere yaptığı açıklamada, Harkov şehrinden geldiklerini söyledi.

Yaşadıkları şehre bombalar düşmesinin ardından yola çıktığını belirten Çıta, “Bombalar düştüğü anda oradan çıkmasaydık bir daha çıkma şansımız olmazdı. Bu olay üzerine şirketimizin patronu kendi araçlarıyla bizi Moldova’ya kadar getirdi. Moldova sınırından otobüsle geldik.” dedi.

Kendilerine sahip çıktığı için Türkiye’yle gurur duyduğunu ifade eden Çıta, korku dolu günlerin geride kaldığını dile getirdi. Odessa’dan gelen Galip Şahin ise Ukrayna’da çok kötü olaylar yaşandığını ifade etti.

Gece yarısı peş peşe atılan bombaların sesleriyle uyandığını anlatan Şahin, “Tabii bu bizi çok etkiledi. Bu olaylardan sonra Konsolosluğumuz bizi çok uyardı ve bilgilendirdi. Bize çok yardımcı oldular sağ olsunlar.” dedi.

Türk öğrencilerle Ukrayna’dan gelen İran uyruklu üniversite öğrencisi Tara Halili ise Harkov şehrinde yaşadıklarını ve son 5 gündür çatışmaların arttığını belirtti. Ev arkadaşının Türk olduğunu dile getiren Halili, şunları kaydetti:

“Her taraftan çatışma sesleri geliyordu. Çok korkuyorduk. Metroya gidiyorduk orada yer yoktu. Çok sayıda olay yaşandı. Şehirden çıkamıyorduk, ‘Rus askerleri, Ukrayna askerlerinin kıyafetini giyerek insanları dövüyorlar ve arabaları tutuyorlar’ diye duyduk. Bu da oldu. Biz çok korktuk. 72 saattir ne uyuduk ne yemek yedik.”

Buraya gelirken birçok ülkeden geçtik. Çok beklettiler. Moldova, Romanya, Bulgaristan bizim için hiçbir şey yapmadı ama burada yemek yedik, çay içtik. Çok sağ olun gerçekten kendimizi çok iyi hissediyoruz.”

Bakan Çavuşoğlu: Ukrayna’dan 2 bin 163 kişi daha tahliye için yola çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bugün Kiev, Harkiv, Dnipro, Odessa ve Lviv’den tren ve otobüslerle 2 bin 163 Türk vatandaşının yola çıktığını belirterek, “Yolunuz açık olsun! Vatandaşlarımızın güvenli tahliyesi için planlamalarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenmiş, “Bugüne kadar 5 bin vatandaşımız Ukrayna topraklarından ayrılarak ülkemize ve diğer ülkelere geçti. Gelişmelere ve taleplere göre çeşitli kanallardan tahliye işlemlerini sürdüreceğiz.” demişti.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) sosyal medya hesabından Ukrayna’da yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yapıldı. Ukrayna’da 24 Şubat’tan itibaren yaşanan gelişmelerin endişe ile izlendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tarafların aralarındaki anlaşmazlıkları insanların can ve mal kaybına sebep olan savaş ve silahlı çatışma yoluyla değil, bir araya gelerek diyalog ve müzakere yoluyla çözmelerini temenni ederiz. Ülkedeki savaş ve çatışma halinin en kısa sürede yerini barış ve huzur iklimine bırakmasını umarız. Ukrayna’da öğrenim gören öğrencilerimiz dahil talep eden vatandaşlarımızın Dışişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda ülkemize getirilmek üzere tahliyeleri devam etmektedir. Gelişmeler, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte YÖK tarafından da yakından takip edilmektedir.”

Ukraynalı mülteciler Yunanistan'a ulaştı

Ukrayna’daki savaş nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 100 Ukraynalı, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya ulaştı.

Yaklaşık 30 saatlik bir yolculuğun ardından kara yolu ile Atina’ya gelen Ukraynalıları, Yunanistan’da yaşayan akraba ve yakınları karşıladı. Çoğunlukla kadın ve çocuklardan oluşan kafilede, yanlarında evcil hayvanlarını getirenlerin de olduğu görüldü.

Kafilede kızı ve torunlarıyla yer aldığını ifade eden Maria ismindeki kişi, “Savaşın başladığı ilk günden itibaren neredeyse hiç uyumadım. Hep oradaki akrabalarımı düşündüm. Onlar için hep ağladım. ‘Bir daha görüşebilecek miyiz’ diye düşündüm” dedi.

Kafilede yer alan Yelizaveta isimli kişi de “Biz geldik fakat orada kalan arkadaşlarım ve akrabalarım var. Aklım onlarda kaldı.” diye konuştu.

En kısa zamanda Kiev’de yaşayan sevdiklerinin de Yunanistan’a veya başka bir güvenli ülkeye gitmesi dileğinde bulunan Yelizaveta,”Bu savaşın sonlandırılması için tüm dünya elinden geleni yapmalı.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz