Takım harcama limitleri belli oldu..

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’nın 89. maddesi kapsamında harcama limitlerini belirledi. Kurul; yüzde 40 sapmayla harcama limitini Galatasaray için 1 milyar 545 milyon lira olarak belirlerken, Fenerbahçe’ye 1 milyar 378 milyon, Beşiktaş’a 960 ve Trabzonspor’a 879 milyon lira harcama limiti verdi.

Karara ilişkin yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi: Kulüp Lisans Kurulu, 20 Haziran 2022 tarihli toplantısında 2022-2023 Sezonu Süper Lig Takım Harcama Limitleri’ni belirledi. 18 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe giren Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı’nın 89. Maddesi kapsamında, Ek XII’de yer alan usullerle belirlenen Süper Lig Takım Harcama Limitleri şu şekilde hesaplandı:

2022 / 2023 SEZONU TAKIM HARCAMA LİMİTLERİ
Süper Lig Takımlar **Takım Harcama Limiti (TL)%40 Sapma Dahil
Takım Harcama Limiti (TL)
1.Trabzonspor A.Ş.627.970.673879.158.943
2.Fenerbahçe A.Ş.984.913.1841.378.878.458
3.İttifak Holding Konyaspor181.509.649254.113.509
4.Medipol Başakşehir FK199.224.707278.914.589
5.Aytemiz Alanyaspor177.013.366247.818.713
6.Beşiktaş A.Ş.686.289.302960.805.023
7.Fraport TAV Antalyaspor186.104.678260.546.549
8.Vavacars Fatih Karagümrük115.014.896161.020.854
9.Adana Demirspor A.Ş.256.028.456358.439.838
10.Demir Grup Sivasspor207.289.422290.205.190
11.Kasimpaşa A.Ş.127.386.784178.341.497
12.Atakaş Hatayspor179.047.575250.666.605
13.Galatasaray A.Ş.1.104.157.4871.545.820.482
14.Yukatel Kayserispor136.325.484190.855.678
15.Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş.267.841.294374.977.812
16.GZT Giresunspor202.431.354283.403.895
17.MKE Ankaragücü186.694.743261.372.640
18.Bereket Sigorta Ümraniyespor186.694.743261.372.640
19.İstanbulspor A.Ş.186.694.743261.372.640

*Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının EK XII F Maddesinde belirtildiği üzere,

T sezonunda Süper Lig’de yer almamış kulüplerin profesyonel futbol takımı harcama limitleri T sezonunu Süper Lig’i 7-15 sıralarında tamamlamış kulüpler için T+1 sezonu için onaylanan Takım Harcama Limitlerinin (harcama tutarı en yüksek ve en düşük takım dahil edilmeyerek) ortalaması alınacaktır.

*Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının EK XII G Maddesinde belirtildiği üzere,

Kulüpler için belirlenen takım harcama limitleri belirtilen gerekçelerle ve usullerle, 15 Aralık tarihine kadar yapılacak başvurular ve her iki transfer ve tescil döneminin son günü en geç saat 18:00’e kadar yapılacak başvurular üzerine Kulüp Lisans Kurulu tarafından artırılabilir.

*Sıralama, 2021-2022 Sezonu Süper Lig sezon sonu puan durumuna göre düzenlenmiştir.

**Kulüplerin kesinleşen UEFA gelirleri THL’ne eklenmiştir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz