Taliban, Kabil’in kenar mahallerine girmeye başladı..

0

Taliban, Afganistan’da başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını ele geçirdi, Kabil’in kenar mahallerine girmeye başladı. Taliban, başkent Kabil’in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

ABD ordusu ise Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye ediyor. Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermesini istedi.

Yerel kaynaklar, Taliban’ın ülkedeki tüm sınır kapılarının kontrolünü ele geçirdiğini ve Kabil’deki havaalanının Afganistan’dan tek çıkış yolu olarak kaldığını açıkladı. Taliban militanlarının Kabil’in merkezine 8 kilometre uzaklıktaki sanayi bölgesi Bagrami’ye ve 5 kilometre uzaklıktaki Deşt-i Berçi’ye girdi.

Kabil’in merkezinde gergin bekleyişin sürdüğü ve kaosun hakim olduğu gözlendi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda başkent Kabil’in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceklerini açıkladı.

Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile temasa geçmesini istedi. Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Afganistan’dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu. Elçiliğin numarası “+93 79 782 82 83” olarak paylaşıldı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz