Tarlaya karga, ambara fare, fırına hırsız, memlekete haramiler dadanmazsa bu ülkede ekmek herkese yeter..

0

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu ülkede ekmek herkese yeter. Yeter ki; tarlaya karga, ambara fare, fırına hırsız, memlekete haramiler dadanmasın.” diyen Öztrak, şunları söyledi:

“Hiç merak etme çiftçi kardeşim. Memlekete dadanmış haramileri kovmak için geliyor gelmekte olan. Yaptığı hataların sorumluluğunu kabullenmiyor. ‘Bu hatalar hangi liyakatsizin marifeti’ diye sorulduğunda havaya bakıp ıslık çalıyor. Memnuniyetler Erdoğan’a, şikâyetler Bay Kemal’e. Erdoğan’ın yetkisi çok sorumluluğu hiç yok. Faiz sebep, enflasyon netice dedi. Enflasyon canavarını durduk yere azdırdı. Sonra da bunun sorumlusu dış güçler, bölgesel gerilimler, içerideki tamahkarlar dedi.

Ama mızrak çuvala sığmıyor. Dünyada ortalama gıda enflasyonu yüzde 13, Bizde yüzde 95. Dünyanın 7 katı. Dünyada gıda enflasyonunun en yüksek olduğu dört ülkeden biriyiz. Rakiplerimiz: Lübnan, Zimbabve, Venezuela… Hepsi iflas etmiş ekonomiler. Erdoğan koskoca Türkiye’yi, iflas etmiş ülkelerin ligine düşürdü.

Erdoğan yıllardır; 2023’te Türkiye’yi en büyük 10 ekonomi arasına sokacağım diye söz veriyordu. Sözünü tutamadı. Beceremedi. Millete taahhüdünü yerine getirmedi. Yanlış politikalarıyla paramızı pul etti. Milletimizi enflasyona ezdirdi. Erdoğan, 2022’de Türkiye’yi yüzde 80’le en yüksek tüketici enflasyonuna sahip beş ülkeden biri yüzde 145 üretici enflasyonuyla da dünya şampiyonu yaptı. Erdoğan, koskoca Türkiye’ye, savaşın vermeyeceği zararı verdi. Yaşadığımız hayat pahalılığının nesebi bellidir. Anası da babası da Erdoğan’dır. Bu korkunç enflasyon Bakan Nebati’nin ifadesiyle Erdoğan etkisidir.”

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazeteye verdiği demeçte, ‘Bizdeki seçmen bilgileri YSK’nın elinde yok’ dedi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten de ‘Nasıl erişmiş, hem siyasi, hem hukuki açıdan sorunlu bir ifade’ açıklaması geldi. Sayın Genel Başkanın YSK’yla ilgili sözleri tartışma yarattı. Bu sözlerde neyi kastetti? Cumhuriyet Halk Partisinin elinde YSK’da olmayan hangi veriler var? Bu veriler yasal bir şekilde elde edilen veriler mi?” şeklindeki bir soruya Öztrak şu karşılığı verdi:

“YSK seçmen listelerine ilişkin ham verileri hiçbir kalite testine tabi tutmadan, bir analize tabi tutmadan partilere gönderiyor. Biz, bu YSK’dan ham verileri kontrol ediyoruz. İl ve ilçe örgütlerimizden gelen bilgilerle bu verilerin tutarlılığını test ediyoruz. Elimizdeki bilgilerle zenginleştiriyoruz. Ve YSK’nın yanlışlarını düzeltiyoruz. Bunun neresi siyaseten ve hukuken sorunlu? Ondan sonra da bunları alıyoruz YSK’yla paylaşıyoruz. Doğru bilgiyi YSK’ya gönderiyoruz, ona göre YSK’da bu verileri düzeltiyor. Bunu da açık açık mesajlarında yazıyor.

Şimdi 2018 yılı seçimlerinde kullanılan seçmen listelerinde tespit ettiğimiz bazı hususlar var. Sayın Ömer Çelik’e soruyorum, Diyarbakır’da 1895 yılında doğan Gülsüm Hanım’ın 24 Haziran seçimlerinde ilk kez oy kullanacakların arasında olacağını biliyor mu? YSK bunu bize bildirmiş. Yine 1895 yılında doğan Gülsüm Hanım’ın soyadı da YSK listesinde yok. Yine Sayın Çelik’e soruyoruz, 1899 yılında doğan Elif Hanım’ın 119 yaşında YSK’nın ilk kez oy kullanacaklar listesine girdiğini biliyor mu? Onun da soyadı yok. Ama her nasılsa o da YSK’nın ilk kez oy kullanacaklar listesinde mevcut. Şimdi bunun gibi onlarca örnek var. İşte olay bu. YSK’nın listelerini almışız, incelemişiz, kontrol etmişiz, hataları tespit etmişiz YSK’yı uyarmışız. Onlar da hatalarını kabul etmiş düzeltmişler.

Sayın Ömer Çelik, biz bunları YSK’ya gönderdikten sonra YSK’nın bu hataları doğruladığını ve düzelttiğini biliyor musunuz? Bunun yanı sıra dijital çağda verileri zenginleştirmek, veri analizlerini derinleştirmek, hayatın olağan akışına aykırı tutarsızlıkları tespit etmek ve verileri kullanmayı kullanıcılar için kolaylaştırmak son derece kolay. Sayın Çelik, seçmen listelerindeki hataları bulup düzelttirdiğimiz için bize teşekkür edeceğine Sayın Genel Başkanımızın sözlerini çarpıtıp, yok siyaseten sorunluymuş, yok hukuken sorunluymuş diye spekülasyon yapıyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Ülkeyi yönetemeyenler yine algıyı yönetmeye çalışıyorlar. Ama artık ne yaparlarsa yapsınlar gelir gelmekte olan.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz