Tatlı patatesin sağlığa faydaları!

0
Rabia Güner

Tatlı patates sağlık açısından son derece önemli bir besindir. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için bazı faydalarını ele aldık. Gelin, yakından göz atalım!

Bağırsak sağlığını destekler

Tatlı patatese dair bilmeniz gerekenler

Tatlı patateste bulunan lif ve antioksidanlar bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve bağırsak sağlığı için son derece yararlıdır. Bu sebzeler çözünür ve çözünmez olmak üzere iki tür lif içerir ve vücut her iki lifi de sindiremez. Böylece lif sindirim sisteminde kalır. Yani bazı lifler suyu emerek dışkının yumuşamasına yol açarken bazı lifler ise kolondaki bakteriler tarafından fermente edilerek bağırsağı sağlıklı tutan yağ asitlerine dönüşür. O yüzden günde 20- 33 gram lif içeren besin tüketmek gerekir. Bu şekilde kolon kanseri riski de önemli ölçüde azalır.

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir

tatlı patates

Yapılan bir araştırma, mor tatlı patatesin beyin fonksiyonlarına iyi geldiğini ortaya koydu. Mor tatlı patateslerde bulunan antosiyaninler iltihaplanmayı azaltıyor. Serbest radikal hasarını önleyerek beyin fonksiyonlarını iyileştiriyor. Bu etkiler her ne kadar insanda test edilmemiş de olsa, antioksidan açısından zengin besinlerin bunama riskini %13 azalttığı bilimsel olarak ortaya koyulmuştur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

tatlı patates

Tatlı patates, beta karoten açısından oldukça zengindir. Bu bileşenler A vitaminine dönüşür. Bu da sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Çünkü bağırsağın içindeki sağlıklı mukoza zarlarını korur. Bağırsak, vücudun hastalıklara neden olabilecek birçok patojene maruz kaldığı yerdir ve bu nedenle bağırsak, sağlıklı bir sistemin önemli bir parçasıdır. A vitamini vücutta olmazsa, bağırsak iltihabı artar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz