TBMM Başkanvekili Pervin Buldan: Milletvekillerinin yeri cezaevi değil, Parlamento’dur

1

Meclis Genel Kurulu’nda 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin hesap Kanunu Tasarısı üzerindeki 8. tur görüşmeleri yapılıyor. Birleşimi TBMM Başkanvekili Pervin Buldan yönetiyor.

Tutuklanan ve gözaltına alınan HDP milletvekillerini gündeme getiren Buldan, şunları söyledi: 10 Aralık akşamı İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştirilen katliamı kınıyorum. Saldırıda yaşamını yitiren bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar temenni ediyorum.

Barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük umudumuzu hiçbir zaman yitirmememiz gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Bu dönemi, bu süreci dayanışma ve diyalogla aşarak ülkeyi huzura ve refaha en kısa sürede çıkarmayı başarmalıyız diye temenni ediyorum.

Dün akşam saatlerinde 2 milletvekilimizin, biri Grup Başkanvekilimiz Diyarbakır Milletvekili Sayın Çağlar Demirel, bir diğeri, Kadın Meclisi Sözcümüz Siirt Milletvekili Sayın Besime Konca’nın tartaklanarak gözaltına alınmasını burada şiddetle, nefretle kınıyorum.

Milletvekillerinin yerinin cezaevi olmadığını, onların halkın iradesiyle seçilen birer milletvekili olarak parlamento çatısı altında siyasi faaliyetlerini yürütmeleri gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Milletvekillerinin yeri cezaevi değildir, milletvekillerinin yeri parlamentodur, yasama faaliyetlerini yürütmek adına seçilmişlerdir.

Dolayısıyla, başta daha önce tutuklanan 10 milletvekili olmak üzere, dün akşam da 2 milletvekilinin gözaltına alınarak şu anda emniyette tutulmalarını bir kez daha kınadığımı ve en kısa süre içerisinde bu 12 milletvekilinin serbest kalarak bu çatı altında faaliyetleri yürütmesi gerektiğini belirtiyorum.

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz