Terazisi düzgün olmayan sistem

0
Latest posts by Ahmet Özbek (see all)

Dünyanın en büyük sorunu aslında yalnızca diktatörler değil, onlar gibi olmaya çalışan birçok topluluk ve insanlar. 

Neden mi?

Bilirsiniz mideniz ne kadar yemek alırsa alsın kontrol edemiyorsanız sürekli daha çok yemek isterseniz ve doğal olarak obez olursunuz. 

İşte bu midemiz hesabı bir türlü doymayan veya doymak bilmeyen insanlar, başkalarının paylaşması ilkesini veya ötekinin de yaşam hakki olduğunu tanımazlar. Bu demokrasiden, insan haklarına oradan çevrenin korunmasına kadar en büyük engel teşkil eder. Egosunu, kariyerini, iktidarını veya cebini – başkalarının da hakkına rağmen gasp eden bu zihniyete dur diyende olmadığı için mide gibi yedikçe doymaz sürekli daha fazla ister. 

 Yani insanlık haritasına bakıldığında kısaca bir yandan doymak bilmeyenler öte yandan açlıktan sefaletten kıvranan diğerleri. Yani Terazisi düzgün olmayan bir sistem var. İşin kötüsü ne inançlar, ne de ideolojiler pratikte çözüm getirebilmekte. Bir nokta geliyor orada inançlar da ideolojilerde iflas ediyor. Nedeni ise yine aynı doymak bilmeyen sürekli genişlemek isteyen mideler.

Bugün Türkiye toplumuna baktığımız da aynı şeyleri görebiliyor insan. Midesi doymak bilmeyen bir iktidar, zamanında öyle ya da böyle bu iktidarın suçlarına ortak olmuş ve her şeyi konuşmaktan çekinen bir muhalefet. Öte yandan bu iktidar gitsin de biraz da bizim midelerimiz bayram etsin diyen sırtlanlar. Ve tatbikî egoizm olmasa da korku imparatorluğu kuranlara karşı can korkusuyla sessiz kalan milyonlarca insan. 

Düşünebiliyormuşsunuz ki bir ülkede konuşması gerekenler susarken, mafya demokrasi dersi veriyor. Sedat Peker gibi derin devletin sularında yüzen birisinden medet bekliyor ülke. Doğu Perinçek gibi insanlar ise yine derin sularda mafya- devlet veya devlet- mafya ilişkisini kutsuyor. 

Ortada bir tiran bir canavar yok birçokları var. Öncelikle artık bu kötü ilişkilerin ve paradigmanın yıkılması lazım. Çürümüş ve kokuşmuş bir geleneğin üstüne seçimle yeninin inşa edilmesi yalnızca bir ütopyadır. Kaldı ki büyük ihtimalle ya seçim olamayacak ya da ülke tarihinin en kötü ve karanlık seçimi olacak.

Midesi bu kadar genişlemiş bir tiran iktidarı normal yollardan bırakmayacaktır. Bu onun doğasında yoktur. 

Geriye tek bir yol kalıyor halkın uyanması ve isyanıdır. 

Ötesi yok. 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz