Theresa May, istifasını sundu.. Boris Johnson göreve başladı

0

İngiltere Başbakanı Theresa May, Buckingham Sarayı’na giderek Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını sundu. Muhafazakar Parti’nin lideri seçilerek başbakanlığa adım atan Boris Johnson, May’den Buckingham Sarayı’nda görevi devraldı.

İkinci Elizabeth’in elini öperek hükümeti kurmakla görevlendirmesini kabul eden Johnson, şunları söyledi:

“Britanya aleyhine bahse girenler gömleklerini kaybedecekler, çünkü demokrasimize güveni yeniden tesis edeceğiz ve parlamentonun halka tekrarladığı vaatleri yerine getireceğiz. Eğer ya da fakat olmadan 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmış olacağız.

AB ile yeni ve daha iyi bir anlaşma yapacağız, bu anlaşma Brexit fırsatlarını azami hale getirirken bizim Avrupa’nın geri kalanıyla serbest ticaret ve müşterek destek temelinde yeni ve heyecan verici ortaklık geliştirmemizi sağlayacak. 99 gün içinde bunu zorlayacağımıza güvenim tam. Ama 99 gün beklemeyeceğiz, çünkü Britanya halkının daha fazla beklemeye sabrı kalmadı. Eyleme geçme, kararlar alma, güçlü liderlik yapma ve ülkeyi daha iyiye doğru değiştirme vakti artık gelmiştir.

Yüksek moral ve artan güvenle Brexit’e hazır olma çalışmalarımızı artık hızlandıracağız. Limanlar, bankalar, fabrikalar, iş dünyası, hastaneler, şahane gıda ve tarım sektörümüz hazır olacak. Onlar sadece burada değil tüm dünyada daha da fazla satmaya hazırlıklı şekilde bekliyorlar.”

Görevinin son gününe Avam Kamarasında yapılan “Başbakan’a Sorular” oturumuna katılarak başlayan May ise 21 yılın ardından artık sıradan bir parlamenter olarak görev yapacağını belirterek Avam Kamarası’nda 4 bin 500’den fazla soruya cevap verdiğini ifade etti.

“İleride soru sormayı sabırsızlıkla bekliyorum.” diyen May, görevi “Brexit’i gerçekleştirme ve ülke için parlak bir gelecek yaratma taahhüdünde bulunan birine” devretmekten mutluluk duyduğunu da söyledi. Başbakan May, oturumun ardından parlamenterlerin alkışları eşliğinde Avam Kamarasından ayrılarak, son kez Başbakanlık resmi konutu ve çalışma ofisi 10 Numara’ya geçti.

Burada eşi Philip May ile birlikte yemek yiyen May, çalışanlarla vedalaşıp kısa bir açıklamada da bulundu. Theresa May, açıklamasında, başbakanlık görevinin “en büyük onur” olduğunu belirterek, “Bana inandığınız ve hizmet etme şansı verdiğiniz için teşekkür ederim.” dedi.

Halefi Boris Johnson ve ekibine başarılar dileyen May, “Onların başarısı, ülkemizin başarısı olacak.” değerlendirmesinde bulundu. Yaptıklarının yanında halen yapılacaklar olduğunu da kaydeden İngiltere Başbakanı May, acil önceliğin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmada (Brexit) olduğunu söyledi.

Ancak Brexit’in tüm ülkenin çıkarına olacak şekilde gerçekleşmesinin önemine dikkati çeken May, “Bu görevdeki başarı, ülkemiz için yeni bir başlangıç, bizi şu anki çıkmazdan Britanya halkının hak ettiği parlak bir geleceğe taşıyabilecek ulusal bir yenilenme olabilir.” ifadesini kullandı.

Theresa May, bir kadın olarak başbakanlık görevinde bulunmasının, genç kızlara “yapabileceklerinin sınırının olmadığı” mesajı vermesini umduğunu da kaydetti. May, eşi ile 10 Numara önünde gazetecilere poz verdikten sonra Buckingham Sarayı’na giderek Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını sundu.

Theresa May’in ardından hükümeti kurma görevini almak üzere Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson Buckingham Sarayı’na gitti. Johnson’ın saraya gidişi sırasında bir grup protestocunun ise yolu kesmeye çalıştığı görüldü. Protestocular, polisin müdahalesiyle uzaklaştırıldı.

İstifalar

İngiltere’de Boris Johnson’ın Başbakan olarak seçilmesinin ardından 8 bakan istifa etti, 6 bakan ise görevinden alındı.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderliğine ve Başbakanlığa Boris Johnson’ın seçilmesinin ardından Maliye Bakanı Philip Hammond, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart, Adalet Bakanı David Gauke ve Kabine Ofisi Bakanı David Lidington kabinedeki görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi.

Eğitim Bakanı Anne Frances Milton ile İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan da önceden kabinedeki görevlerinden istifalarını duyurmuştu. Ayrıca Lordlar Kamarası’nda Grup Başkan Vekili Lord John David Beckett Taylor da istifa ettiğini açıkladı.

Maliye Bakanı Hammond istifa mektubunda, “Brexit’e ilişkin çözümlenmemiş meselelerin yarattığı belirsizliklere rağmen, kamu finansmanın yeniden yapılandırılması ve İngiliz ekonomisinin gelecekteki fırsatlara hazırlanması konusunda dikkate değer ilerleme kaydettik.” ifadelerini kullandı.

Hammond, 2009’da ülkenin net kamu borçlanma ihtiyacının gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYH) oranının yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak, bunun geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 1 seviyesine gerilediğini belirtti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz