Top mermisi 9 katlı apartmana isabet etti..

0

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Rus birlikleri tarafından gerçekleştirilen saldırıda top mermisinin başkent Kiev’deki 9 katlı apartmana isabet ettiğini ve 2 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Acil Durumlar Servisinin Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, yerel saatle 05.09’da Rusların düzenlediği saldırıda, top mermisi başkent Kiev’in Obolonskiy semtinde yer alan apartmana isabet etti.

Saldırı sonucu 9 katlı apartmanda yangın çıktı. Kurtarma ekipleri apartmandaki 63 kişiyi tahliye ederken, 2 kişinin cesedine ulaştı.

Rus birlikleri, aynı zamanda Kiev’deki Antonov fabrikasına da saldırı düzenledi. Öte yandan Sumi eyaletine bağlı Ahtirka kentinin de gece yoğun hava saldırısı altında kaldığı bildirildi.

Ahtirka Valisi Pavel Kuzmenko, Facebook hesabından paylaştığı görüntüde, “Gece müstakil evlerin bulunduğu bölge havadan bombalandı. Şu an en az 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini öğrendik. Arkamda hala evler yanıyor.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-13 Mart tarihlerindeki kayıplarıyla ilgili verileri paylaştı.

Buna göre, Ukrayna’ya saldıran Rus ordusundan yaklaşık 13 bin asker öldürüldü, Ruslara ait 77 uçak, 90 helikopter, 389 tank, 1249 zırhlı araç, 150 top, 64 roketatar sistemi ve 34 hava savunma sistemi imha edildi. Rus güçleri, ayrıca Ukrayna’da 617 araç, 3 hafif sürat teknesi, 60 yakıt aracı ve 8 İHA kaybetti.

Rusya, Ukrayna'ya ait 3 bin 920 askeri altyapı tesisini imha ettiğini duyurdu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, başkent Moskova’da yaptığı açıklamada, Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas’taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirtti.

Ukrayna’da imha edilen silahlar konusunda bilgi paylaşan Konaşenkov, şunları kaydetti: “Ukrayna’da toplam 3 bin 920 askeri altyapı tesisi imha edildi. 143 insansız hava aracı (İHA), 1267 tank ve çeşitli zırhlı araç, 124 çok namlulu roketatar, 457 obüs ve havan topu, 1028 özel askeri araç yok edildi.”

Ukrayna: Ateşkes, birliklerin geri çekilmesi ve güvenlik garantisi talep ediyoruz

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak, Rusya ile müzakerelerin 4. turunda Kremlin yönetiminden ateşkes, birliklerin derhal geri çekilmesi ve güvenlik garantisi talep edeceklerini bildirdi.

Podolyak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya ile 4. tur müzakerelerin yakında başlayacağını duyurdu. Müzakerelerin zor geçeceğine dikkati çeken Podolyak, “Rusya, saldırgan eylemlerinin saçmalığını fark etse de Ukrayna’nın barışçıl şehirlerine karşı 19 gündür uygulanan şiddetin doğru bir strateji seçimi olduğu yanılsaması içinde.” ifadesini kullandı.

Podolyak, Rusya ile müzakerelerin 4. turunda Kremlin yönetiminden ateşkes, birliklerin derhal geri çekilmesi ve güvenlik garantisi talep edeceklerini belirtti. Rusya ile Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması için gerçekleştirilen müzakerelerin 4. turu çevrim içi yapılacak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz