Trump: Büyükelçiyi tanımıyorum ama hakkında iyi şeyler düşünülmez

0

ABD Başkanı Donald Trump ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Washington’daki akşam yemeğinde karşılıklı yapıcı iş birliği mesajları verdi.

ABD temaslarına pazartesi günü başlayan Katar Emiri Şeyh Temim, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ev sahipliğini yaptığı akşam yemeğinde Trump ile bir araya geldi. Trump, yemekte yaptığı konuşmada, Katar’ın ABD’ye yaptığı yatırımlardan övgüyle söz ederek, yeni yatırımların da yolda olduğunu ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Emir ile salı günü Beyaz Saray’da bir araya geleceklerini kaydeden Trump, “(İki ülke arasında) Her şeyin çok olumlu olacağını biliyorum. Siz çok değerli bir müttefiksiniz ve bize büyük bir askeri üs ve askeri havalimanı konusunda çok yardımcı oldunuz.” değerlendirmesini yaptı.

Katar Emiri Şeyh Temim de iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının çokluğuna işaret etti. Şeyh Temim, “Bu ziyaretim ortak olarak paylaştığımız bu idealleri bir kez daha vurgulamaktadır. Bugün burada güçlü ekonomik ortaklığımızı kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şeyh Temim’in, “Maalesef bölgemizde bizim bu düşüncelerimizi paylaşmayanlar var. Bugünün dünyasında müttefiklik ilişkileri belirli ortaklıklarla yapılır ve bazı belirli müttefikler gerçekten dost değillerdir. Fakat ABD ile Katar ortak, müttefik ve dosttur.” sözleri dikkati çekti.

İki lider arasında bugün Beyaz Saray’da yapılacak ikili ve heyetler arası görüşmelerde özellikle ikili ticari ve askeri ilişkiler ile bölgesel güvenlik konularının öne çıkması bekleniyor.

Artık kendisiyle işimiz olmayacak

İngiltere’nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch’un Donald Trump yönetimini beceriksiz olarak tanımladığı elektronik postaların basına sızması sonrası, İngiltere Başbakanı Theresa May’in sözcüsü “Trump yönetimiyle iletişime geçilerek yazışmaların basına sızmasının talihsizlik olduğu yönündeki görüşümüz iletildi” dedi.

Bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabında konuyla ilgili açıklama yaptı: “İngiltere’nin ve Başbakan Theresa May’in Brexit konusunu ele alış biçimini çokça eleştirdim. May ve temsilcileri bir karmaşa yarattı. Bunun nasıl yapılması gerektiğini kendisine anlatmıştım ama o başka bir yolu tercih etti. Büyükelçiyi tanımıyorum ama kendisi ABD’de sevilmez ve hakkında iyi şeyler düşünülmez. Artık kendisiyle işimiz olmayacak. Müthiş İngiltere için iyi haberler de var; yakında yeni bir başbakanı olacak. Geçen ay yaptığım muhteşem devlet ziyaretinden çok keyif almıştım ama beni en çok etkileyen kişi Kraliçe olmuştu.”

Trump’ın Tweet’lerinden sonra May’in sözcüsü, İngiltere’nin sızıntıyla ilgili duruşunu tekrarlayarak, Başbakan’ın tam desteğinin Darroch’ın arkasında olduğunu belirtti. Washington ziyareti sırasında BBC’ye konuşan İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox da, Donald Trump’ın kızı İvanka Trump’la görüşeceğini ve bu vesileyle kendisinden özür dileyeceğini söyledi: “Bu içerikteki sızıntılar aslında ilişkimize zarar verebilir, bu da daha geniş çaplı güvenlik çıkarlarımızı etkiler.”

İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıktıktan (Brexit) sonra, ABD ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşmayı imzalama planları yapıyor. AB’den çıkış için öngörülen tarih şimdilik 31 Ekim. Bu tarih daha önce birkaç kez ertelenmişti.

Kim Darroch’ın yazışmalarında neler var?

Mail on Sunday gazetesinin yayımladığı yazışmalarda, Beyaz Saray’ın bölünmüş yapısına dikkat çekiliyor. Mesajlaşmalarda Darroch, “Bu yönetimin ciddi bir şekilde normalleşeceğine, işlevsizliğinin azalacağına, daha az belirsiz ve diplomatik anlamda daha az beceriksiz ve sakar olacağına çok da inanmıyoruz” diyor.

Devamında ise Beyaz Saray’ı “hiç yetkin bir görüntü verebilecek mi” diye sorguluyor. Kim Darroch’ın yazışmalarında, ABD Başkanı Donald Trump’ın gözden çıkarılmaması gerektiği uyarısı da yer alıyor. Sızan yazışmalarda, iki ülke arasında Brexit sonrası döneme ilişkin de ön görüler yer alıyor.

Bu dönemde ABD ile İngiltere arasında, basın özgürlüğü, iklim değişikliği ve ölüm cezası konularındaki farklı bakış açılarının barizleşebileceği değerlendiriliyor. Kim Darroch, Trump’a ulaşmak için ise “konuşacağınız başlıklar basit ve hatta açık olmalı” görüşünü dile getiriyor. 2017’den sonrasına ait yazışmalarda Darroch’ın güncel ABD siyasetine ilişkin değerlendirmeleri de yer alıyor.

İngiltere Hükümeti, elektronik postaların basına sızdırılmasıyla ilgili inceleme başlattı. İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, basına sızan e-postalarda yer alan ifadelerin, Büyükelçi Kim Darroch’ın “kişisel görüşlerini yansıttığını,” İngiltere hükümetinin duruşunu yansıtmadığını söyledi.

Pazar günü New Jersey’de gazetecilere konuşan ABD Başkanı Trump da, sızan yazışmalarla ilgili soruya “Biz de bu adamın büyük hayranları değiliz, zaten İngiltere’ye iyi hizmet etmedi. Yani anlıyorum, onunla ilgili bazı şeyler söyleyebilirim ama zahmet etmeyeceğim” yanıtını verdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz