Trump’ın kararına karşı mücadeleye politikacılar ve istihbaratçılar da katıldı..

0
Müdahil olma sunumu dilekçesi..

Federal mahkeme tarafından iptal edilen 7 müslüman ülkenin vatandaşlarına Donald Trump’ın getirdiği seyahat yasağıyla ilgili kararname en son temyiz mahkemesi önünde; mahkemenin konuyu âcil gündemle görüşmesi bekleniyor.

Mahkemeye müdahil olarak etkili isimler görüşlerini sunma yarışındalar.

Teknoloji alanında çalışan 97 firmanın temsilcilerinin yaptığı gibi..

Bir müdahil sunumu da yıllarca devlette önemli görevlerde bulunmuş isimlerden bugün geldi.

John Kerry meselâ; Obama döneminin dışişleri bakanıydı. Madeleine Albright ise Clinton döneminin…

Eski Yurt Güvenliği Bakanı Janet Napolitano.. CIA’nin eski direktörü iken Savunma Bakanı yapılan Leon Panetta, CIA’nin eski başkan yardımcısı Avril Haines, John McLaughlin ve Michael Morrell.. NSA ve CIA’nin eski direktörü Michael Hayden.. Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve yardımcısı Lisa Monaco..

Bunlar mahkemeye sunulan deklarasyona imza verenler..

Herbiri geçmişte ABD’nin güvenliği ve istihbaratından sorumlu isimler…

Ortak deklarasyonda şu satırlar önemli:

“ABD’nin terörist örgütlerin gerçekten tehdidi altında bulunduğu ve onlarla mücadele için gerekli her türlü yerinde ve etkili adımları atması gerektiği konusunda hepimiz mutabıkız. Ancak.. 27 Ocak 2017 tarihli başkanlık kararnamesiyle getirilen seyahat yasağını meşru kılacak özel bir tehdidin varlığından haberdar değiliz. Kararnamenin bizleri daha güvenli yapmayacağına, sonunda ABD’nin güvenliğini sarsacağına inanıyoruz.”

 

İmzacılar, ABD anayasasını ve ülkenin değerlerini hatırlattıktan sonra, böyle bir herkese şamil yasak uygulamasının, IŞİD ve benzeri örgütlerin Amerika’yı ‘İslam düşmanı’ olarak yaftalamasından ve kendilerine yeni katılımlar sağlamasından başka bir işe yaramayacağını da özellikle belirtmişler.

Herkes gözünü temyiz mahkemesine dikmiş bulunuyor.

Kaynak: Politico

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz