Trump’ın koltuğu tehlikede mi? Oyların yeniden sayılması için başvuru yapıldı.. Ama..

0

Donald Trump’ın başkanlığı tehlikede mi?

Böyle düşünenler var.

Wisconsin, Mişigan ve Pensilvanya eyaletlerinde Trump’ile Demokratik Parti’nin adayı Hillary Clinton’un oyları birbirine çok yakın.

Clinton itiraz etse veya etseydi ve oylar yeniden sayılsaydı kazanan tarafın değişebileceğini düşünenler ve bunu isteyenler de az değil.

Ancak Clinton pek oralı olur gibi görünmüyor.

Sebebini Newsweek dergisi bugün açıkladı:

İki tarafın nefeslerini tutmuş sonucu bekledikleri ve her seçimde DP’ye oy vermişler dahil çok sayıda eyaleti Trump’ın önde götürdüğü fark edildiği sırada, gecenin bir vakti, saat 01.30’da, Barack Obama, partisinin adayı Clinton’ı telefonla arayıp “Yenildiğini kabul ve ilân et” telkininde bulunmuş.

O vakte kadar “Kazanacağız” diye bekleşenler, bazı eyaletleri az farkla kaybettiklerini görünce “İtiraz ederiz” görüşünü seslendirenler, adaylarının “Telefonu verin bana, kazandığı için onu (Trump’ı) tebrik edeceğim” dediğini duymuş ve tabii üzülmüşler.

9 Kasım sabahı, Clinton, “Donald Trump başkanımız olacak; ona açık bir zihin ile liderlik yapma fırsatı borçluyuz” açıklamasını yapmış…

Newsweek bu bilgiyi, The Hill gazetesi Beyaz Saray muhabiri Amey Parnes ile Bloomberg News Washington Büro şefi Jonathan Allen’in birlikte yazdıkları yeni çıkacak bir kitaba dayandırıyor.

 

Aradan üç hafta geçtikten sonra bile, kaderi belirleyen üç eyaletin oyları tartışılıyor ABD’de.

Bir grup bilgisayar uzmanı ve seçim avukatı üç eyalette hile yapıldığı iddiasını bile getirdi.

Trump kampı yine de rahat değildir herhalde. Seçimde ismi fazla telâffuz edilmeyen üçüncü bir aday daha vardı: Yeşiller Partisi adayı Jill Stein… Stein, cuma günü, Wisconsin, Mişigan ve Pensilvanya’da oyların yeniden sayılması için başvurdu çünkü.

Yeniden sayılma kararı çıkarsa..

Her şey başa dönebilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz