TSK’daki ‘şiddet ve istismar’ iddiaları Meclis gündeminde..

0

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Türk Silahlı Kuvvekleri’ndeki (TSK) “şiddet ve istismar” iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Işık, şunları ifade etti: “Türkiye’de askerlik, tüm düzenlemelere rağmen hala zorunludur. Bedelli askerlik parasının Türkiye geçim koşullarında yoksul haneler için fahiş oranda (2022 için 80 bin TL üzerinde) olması nedeniyle birçok yurttaş askere gitmek zorunda kalmaktadır.

Askerlik alanında şiddet başta olmak taciz ve hatta tecavüz vakaları dönem dönem kamuoyuna yansımaktadır. Erler arasında bile ‘devrecilik’ adı altında sonradan gelen erlere yönelik mobing, şiddet ve kötü muamele uygulandığı bilinmelidir. Erler arasındaki bu hukuk dışı muameleler dışında bir hiyerarşi ve disiplin alanı olan askerlikte, üst rütbelilerin her düzeyde alt rütbeliye yönelik haksız uygulama ve yönlendirmeleri, taciz ve mobing uygulamaları olabilmektedir.

Sakarya Garnizon Komutanı Kurmay Albay Fahri Can Çağlar’ın 15 askeri cinsel istismara maruz bırakmaktan 7 Ekim tarihinde tutuklandığı haberleri kamuoyuna yansımıştır. Önceden istismara uğrayan askerlerin şikayetlerinden vazgeçmesi için baskıya maruz kaldığı ve bir kısmının şikayetlerinden vaz geçirtildiği ifade edilmektedir.

Garnizon komutanı olan Çağlar’ın yakın dönemde istismar ettiği 3 askerin yaptığı suç duyurusunu işleme alan savcılık istismara uğrayan diğer 14 askerin ifadesi gereğince istismarcıyı tutuklamıştır. Tutuklama kararından sonra ifade veren askerlerin ailelerine ve kendilerine yönelik baskı yapıldığı da kamuoyuna yansımıştır.

Öte yandan ordu içinde iç tahkikat yapıldığı bu kapsamda da bir soruşturma yürütüldüğü iddia edilmektedir. Yıllardır istismar iddiasıyla tutuklanan kişinin komutan rütbesiyle yıllardır askerlik yaptığı, bu kapsamda istismara maruz bıraktığı asker sayısının daha çok olabileceği, binbaşı iken haberci eri olan Taha Y’nin de bu nedenle intihar etmiş olabileceği ifade edilmektedir.”  

Bu bağlamda Işık, Bakan Akar’a şu soruları yöneltti:

  1. 2002-2022 yılları arasında askerde, askerlere taciz, tecavüz, istismar, işkence ve kötü muamele uyguladığı için görevden uzaklaştırılan asker sayısı kaçtır? Bu kişilere uygulanan diğer yaptırımlar nelerdir?
  2. Sakarya eski Garnizon Komutanı Albay Fahri Can Çağlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kaç yıl ve nerelerde görev yapmıştır? Görevi boyunca hakkında açılan soruşturma ve inceleme olmuş mudur?
  3. 15 Askere yönelik istismar iddiasıyla 7 Ekim 2022’de tutuklanan Sakarya eski Garnizon Komutanı Albay Fahri Can Çağlar hakkında yürütülen bir idari soruşturma mevcut mudur?
  4. Sakarya eski Garnizon Komutanı Albay Fahri Can Çağlar’ın önceki dönemlerde askerlik görevi yaptığı yerlerde istismar iddialarına dair yeni bir inceleme başlatacak mısınız?
  5. Sakarya eski Garnizon Komutanı Albay Fahri Can Çağlar’ın Binbaşı iken habercisi olan Taha Y’nin intiharı hakkında devam eden bir soruşturma mevcut mudur? Son istismar tutuklamasından sonra intihar hakkında yeni bir soruşturma başlatacak mısınız?
  6. Sakarya eski Garnizon Komutanı Albay Fahri Can Çağlar’ın görevi boyunca birlikte çalıştığı kaç kişinin intihar ettiğine ilişkin bir soruşturma başlatacak mısınız?
  7. Askerlikte istismar ve taciz iddialarını dikkatle ve ivedilikle inceleyen bir mekanizma kurulacak mıdır?
  8. 2002-2022 yılları arasında askerde iken şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği, intihar ettiği veya doğal nedenlerle yaşamını yitirdiği iddia edilen asker sayısı kaç olmuştur? Askerlikte yaşanan bu yaşam kayıplarının tümü için ayrı ayrı soruşturma açılmakta mıdır?
  9. Askerlerde intihar eğilimini arttıran nedenleri azaltma ve önleme amaçlı sunulan hizmetler ve psikolojik destekler nelerdir?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz