Tüketirken dikkat etmeniz gereken besinler!

0
Rabia Güner

Bazı gıdaların bilinçsiz tüketilmesi birçok sağlık sorununa yol açar. Biz de bu noktadan yola çıkarak sizler için tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı besinleri derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Bilinçsiz tüketildiğinde ortaya çıkan sorunlardan biri de aknedir. Yaygın bir cilt hastalığı olan akne, birçok sebeple ortaya çıkabilir. Beslenme düzeni de bu etkenlerden biri… Özellikle bazı besinler fazla tüketildiğinde akneye sebep olabiliyor. Peki, bu besinler neler?

Rafine tahıllar ve şekerler

Rafine Karbonhidratlar ve Şeker: Diyet Sabotajcıları

Uzmanlara göre, cildinde akne sorunu olan insanlar, daha fazla rafine tahıl ve şeker tüketiyor! Çünkü söz konusu besinlerin kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde etkileri yüksek. Bunlar hızla kana karıştığı için kan şekerini ve beraberinde insülin seviyelerini yükseltiyor.

İnsülin, androjen hormonlarını aktif hale getirerek cilt hücrelerinin genişlemesine yol açıyor. Bu da sebum üretiminin artmasıyla sonuçlanıyor. Bu yüzden en sağlıklısı bu besinleri olabildiğince az ve bilinçli tüketmek.

Süt ürünleri

Süt Ürünleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fazla süt ürünlerinin tüketiminin akneye yol açabileceğine dair çalışmalar var. Örneğin düzenli olarak süt ya da dondurma tüketen biriyseniz, akne oluşum riskiniz daha yüksek. Fakat bu çalışmalar genç ve genç yetişkinlerle sınırlı.

Çalışma da sadece süt ve akne ilişkisini ortaya koyuyor. Fakat derinlemesine çalışmaların yapılmasına da ihtiyaç var. Çünkü henüz bu konuda neden – sonuç bağlamı kurulabilmiş değil.

Fast food

Fast Food Home, Çiftlikköy (Sahil Mah.) | GetirYemek

Kalori, yağ ve rafine karbonhidrat açısından zengin beslenirseniz, akne oluşum riskiniz artar. Çünkü yüksek yağlı yiyeceklerin akne oluşturma riski %43 oranında daha fazla!

Uzmanlara göre, düzenli fast food besinler tüketmek hormon seviyelerini etkiliyor ve bu durum da akne oluşumuna sebep oluyor. Bu yüzden en sağlıklısı fast food yiyeceklerden uzak durmak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz