Tüm dikkatler bu KHK’da.. TSK’dan 3 bin kişi ihraç edilebilir

0

Başbakan Binali Yıldırım’ın son OHAL Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraçların olacağını açıklaması, tüm dikkatleri yayınlanacak KHK’ya çevirdi. Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) 3 binin üzerinde kişinin ihraç edileceği ileri sürülüyor.

Dün yayınlanması beklenen KHK geçikti. KHK’nın yayınlandığının duyurulmasının ardından Resmi Gazete’nin internet sitesine yüklenme oldu. Resmi Gazete, internette en çok aranan kelimeler arasında ikinci sıraya çıktı. Ancak yayınlanan KHK’da ihraç listesi yer almadı.

Başbakan Yıldırım, “Çalışmalar devam ediyor, uzadı biraz.” dedi. Yeni KHK ile binlerce kişinin ihraç edileceği iddia ediliyor. Yıldırım’ın ihraçların ağırlıklı Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden olacağını söylemesi, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin daha önce yaptığı açıklamayı hatırlattı.

OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin tezkere görüşmelerinin yapıldığı Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Nurettin Canikli, 18 Nisan 2018 tarihinde şunları söylemişti:

“Çok ince ve hassas çalışmalar yapıyoruz, âdeta iğneyle kuyu kazıyoruz. Özellikle, yargı, emniyet, MİT ve güvenlikle ilgili diğer kurumlarımız bu anlamda cansiparane, inanılmaz çalışmalar yapıyor, sonuç da alıyoruz. Bakın, şu an itibarıyla örgütün birinci aşama mahrem ve kripto yapısına mensup, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yaklaşık 3 bin kişilik bir yapıyı deşifre etmiş durumdayız. Önümüzdeki günlerde inşallah Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ekinde bunlar da ihraç edilecek, Başbakanlığa gönderdik.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz