Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmiyor!

0
Rabia Güner
Latest posts by Rabia Güner (see all)

Birkaç yudumluk bu zevkin en az 40 yıllık bir minnet yaşatacağı biraz abartı olsa da bazı faydalarının olması beklenir. Hayır, fal, zeminin aldığı şekil gelecek hakkında bilgi vermez. Bazı kanser türleri, yüksek kolesterol ve tansiyon, parkinson hastalığı, depresyon, bazı ağrılar, şeker hastalığı için faydalıdır. Ayrıca selülit için ve bir fincanın içerdiği yaklaşık 50 mg kafein ile sindirime, konsantrasyona, zihinsel aktiviteyi uyarmaya, dikkati artırmaya ve ezberlemeye yardımcıdır.

Bakterileri uzaklaştırır

Bakırın oligodinamik etkisi vardır. Bu bağlamda bakterileri öldürme özelliğine sahiptir. Özellikle insanlarda oldukça yaygın olan ve çeşitli hastalıklara neden olan e.coli ve s.aureus’a karşı etkilidir.

Suyu arındırır, temizler ve stelize eder

Bakır, yukarıdaki özelliklerinden dolayı suyu da sterilize eder. Sanitasyon sistemlerinin gelişmediği ülkelerde suyu sterilize etmek için bakır kaplar kullanılmaktadır.

Beynimizi harekete geçirir

Beynimiz, görevini veri ileten sinir taşıyıcıları ile yerine getirir. Bu iletkenler, nöronları hızlandıran miyelin adı verilen bir madde ile kaplıdır. Bakır, nöron iletimini hızlandırmaya yardımcı olarak beynimizdeki veri alışverişini hızlandırır ve etkili düşünmemizi sağlar.

Tiroid bezini güçlendirir

Vücutta bakır seviyesinin olmaması tiroit bezlerinin düzenli çalışmasını engeller ancak bakır tiroit bezinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu önemli minerallere sahiptir.

Bakır kaptan su içildiğinde vücuttaki olası mineral eksikliği önemli ölçüde giderilir ve salgı bezlerinin işlevleri düzenli hale gelir.

Hayata pozitif bakmanızı sağlar

Aynı zamanda Ayurvedik düşünce ve sağlık sistemine göre, bakır kaplar suya pozitif elektrik yükleme özelliğine sahiptir ve bu pozitif elektrik vücudun sinirsel anlamda dengelenmesini sağlar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz