Türkiye, AKP iktidarında kadın mezarlığına döndü..

0

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. AK Parti iktidarı döneminde Türkiye’nin kadın mezarlığına döndüğünü ileri süren Nazlıaka, 5 Aralık Türk kadınına seçme hakkının tanınmasının 87’nci yıl dönümünde YaşamHak projesine dair raporlarını açıkladı.

“Atatürk önderliğinde bu devrimi yaşayan Türk kadınları aradan geçen 87 yıla rağmen ilerlemek bir yana geri bırakılmaya çalışılıyor.” diyen Nazlıaka, şunları ifade etti: “Öyle ki 1935 yılında parlamentoda kadın temsilinde ikinci sırada olan ülkemiz Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik tarafından hazırlanan rapora göre şu anda 129’nucu sırada yer alıyor. Ayrıca Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği’ne üye olan 41 ülke arasında da parlamentoda kadın temsil oranı açısından sonuncu sırada yer alıyoruz. Dünya ekonomik Forumu’nun hazırladığı cinsiyet eşitsizliği raporuna göre ise Türkiye 156 ülke içerisinde 133’nücü sırada yer alıyor.

Türkiye, AKP iktidarında kadın mezarlığına döndü. Bizler bu cins kırımı durdurmak ve kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla CHP olarak 5 Aralık 2020 tarihinde bir projeyi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kamuoyunun dikkatine sunduk. Projemizin adı YaşamHak. Yaşam en temel haktır dedik.

Bugüne kadar 2 bin 352 kadının hayatına birebir dokunduk. YaşamHak projemiz kapsamında bize yapılan başvurulara dair analizler yaptık. Şiddetin en fazla olduğu üç il İstanbul, İzmir ve Antalya olarak sıralanıyor. Başvuruların türlerini incelediğimizde fiziksel şiddet başı çekiyor. Ardından psikolojik şiddet geliyor. Ekonomik ve cinsel şiddet de gene başa baş gidiyor.

Başvuran şiddet mağduru kadınların eğitim düzeyi düşük. Şiddet mağduru kadınların yüzde 35’i ortaokul, yüzde 20’si ilkokul mezunu, yüzde 2’si ise sadece okur yazar. Şiddete uğrayan kadınların yüzde 27’si lisans, yüzde 15’i önlisans, yüzde 2’si lisansüstü ve doktora mezunu.

Şiddete uğrayan kadınların yüzde 46’sı 16-29 yaş, yüzde 22’si 30-39, yüzde 19’u 40-49, yüzde 13’ü ise 50 yaş ve üzeri olduğunu gördük. Veriler bize bir gerçeği daha gösterdi. Kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor. Kadınların yüzde 42,6’sı eşi veya partneri, yüzde 11,9’u eski eşi ya da partneri, yüzde 6,4’ü babası, yüzde 7’si ise sokakta tanımadığı bir erkek tarafından şiddete uğruyor.

Kadına yönelik şiddet konusunda samimi değiller. Kadını iki cinsiyetten birisi olarak değil ikinci cinsiyet olarak görüyorlar. Eşit olarak tariflenmemeyi işin fıtratı olarak görüyorlar. Onlara göre kadına yönelik şiddet tolere edilebilir noktada. Bizler kadına yönelik şiddeti asla ve asla tolere edilebilir bulmuyoruz.

Projemiz kapsamında yeni bir cep telefonu uygulamamızı hayata geçiriyoruz. Bugünden itibaren tüm şiddet mağduru kadınlara ve çocuklara sadece bir tuş yakınlığında olacağız. Mağdurlar cep telefonlarından indireceği YaşamHak uygulamasıyla hem çağrı merkezimize hem de kolluk güçleriyle hızla temas kurabilecekler. Uygulama sayesinde en yakın kadın kolları yöneticilerimizle de bağlantıya geçebilecekler.

İktidarın uygulamasında şiddet mağduru kadınlar sadece kolluk kuvvetiyle iletişime geçebiliyorlar. Biz ise köklü bir çözümü hedefledik. Şiddet mağduru kadınlar, 444 83 85 numaralı hattan bize, kolluk güçlerine ve CHP kadın kollarına ulaşabilecekler. İktidarımızda şiddeti durdurmaya yönelik olarak tüm gerekli adımları atacağımızın da sözünü vermek istiyoruz. Tüm sorunlara tek tek ürettiğimiz çözümlerle hazırız. Buradan bir kez daha derhal seçim çağrımızı hatırlatıyoruz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz diyoruz, geliyor gelmekte olan kaçış yok Erdoğan.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz