Türkiye halkı mutsuz…

0

Ocak Medya’nın Fi Araştırmaya yaptırdığı Temmuz ayı gündem araştırması tamamlandı. Araştırmaya göre Ak Partiye güveni kalmayan halk, içinde bulunduğu zorlu şartlardan dolayı ise mutsuz.

Fi Araştırma ile ortaklaşa yapılan ve halkın nabzını tuttuğu gündem araştırmalarının dördüncüsü gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 18 yaş üstü seçmen nüfusu temsil etme yeteneğine sahip 1000 kişi ile online görüşülerek yapılan araştırmada katılımcılara ekonomik kriz, seçimler, mülteciler gibi halkı ilgilendiren konular soruldu.Araştırmaya göre, halkın büyük bir bölümünün mutsuz olduğu ortaya çıktı. Kendilerine yöneltilen Mutlu musunuz? Sorusuna katılımcıların yüzde 69’u “mutsuzuz” dedi. 

KYK faizlerini Kılıçdaroğlu sildirdi…

Araştırmadan çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise üniversite öğrencilerinin KYK borcu ile ilgili bir soruya verilen yanıt oldu.

Geçtiğimiz haftalarda iktidar partisi ve muhalefet arasında tartışma konusu olan ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, öğrencilerin KYK borçlarının faizlerinin silindiğini açıklamasının ardından ankete katılanlar, bu kararın alınmasını kim sağladı? sorusuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu cevabını verdi.

Vatandaşların yüzde 32’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan derken, yüzde 65’i üniversite öğrencilerinin KYK borçlarının faizinin alınmamasını Kemal Kılıçdaroğlu sağlamıştır dedi.

Ve ardı arkası kesilmeyen zamlarla artan hayat pahalılığı ile beraber halkın en büyük sorununu yine ekonomi oluşturuyor. Halkın yüzde 78’i Türkiye’nin en büyük sorunu olarak ekonomik krizi görüyor.

Araştırmaya göre, halkın yüzde 58’i iktidarın kendi sorunlarıyla ilgilenmediğini düşünürken yüzde 42’i ise hükümetin halkın sorunları ile ilgilendiğini düşünüyor.

Yüzde 20 iki ittifaka da güvenmiyor…

Katılımcıların yüzde 55’i ekonomide ki bu kötü gidişi Millet İttifakının düzeltebileceğine inanırken yüzde 20’lik büyük bir kesim ne Cumhur İttifakına ne de Millet İttifakına inanmıyor. Yüzde 25’lik bir kesim ise bu soruya Cumhur İttifakı diyor. Öte yandan yüzde 65’lik bir kesim Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın “6 ay içinde ekonomiyi düzeltiriz” açıklamalarına itimat ediyor.

Anketler yine Mansur Yavaş dedi…

Araştırmaya göre, yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde halk Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor. Son 20 yıldır rakiplerine karşı açık ara farkla kendisini ve partisini devamlı birinci getiren Recep Tayip Erdoğan, ilk defa anketlerde bir rakibinin gerisine düşüyor. Katılımcıların yüzde 36’ı Mansur Yavaş’ı Cumhurbaşkanı olarak görmek isterken, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 29 ile Yavaş’ın gerisinde kalıyor. Yüzde 27’lik bir kesim Kemal Kılıçdaroğlu derken Ekrem İmamoğlu yüzde 8’de kalıyor. 

Z kuşağına en yakın parti CHP…

“Z kuşağı” olarak tanımlanan yeni kuşak da bu seçimlere oldukça büyük bir rol oynayacağa benziyor.

Çünkü, 2023 seçimlerinde 64 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Bu rakamın 13 milyonunu, yani yüzde 16’sını Z kuşağının oluşturacağı hesaplanıyor. 2018 seçimlerinde oranı yüzde 7 olan Z kuşağı seçmeni, 2023’te yüzde 16’ya yükselecek. Dolayısıyla seçimlerde çok daha etkin rol oynayacak. Ankete katılanların ise yüzde 36’ı CHP’yi Z kuşağına daha yakın olarak görüyor. 

Erkeklere göre de kadına şiddet cezaları yetersiz…

Kadına şiddet ve kadın cinayetleri konusunda suçluya verilen ceza yeterli mi? sorusuna cevap veren erkeklerin yüzde 58’i yetersiz bulurken yüzde 42’si yeterli buluyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz