Türkiye, S-400’ü iade etmediği sürece Patriot alamaz..

0

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Jonathan Hoffman, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin almak istediği Patriot hava savunma sistemleri hakkında konuştu.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in bu konudaki duruşunun, bakanlık görevine geldiği andan itibaren net olduğunu vurgulayan Hoffman, “Türkiye, S-400’ü iade etmediği sürece Patriot alamaz.” dedi.

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise İdlib konusunda NATO’nun Türkiye’ye yardım etmek için ne yapabileceğine baktıklarını söyledi. “Hangi seçeneklerin mevcut olduğunu, NATO’nun neler yapabileceğine bakıyoruz.” diyen Jeffrey, şöyle konuştu:

“Her şey masada. Bundan sonra ne olacağını, müttefiklerimizin masaya neler koymak istediklerini göreceğiz ve daha sonra ABD’nin onları desteklemek için neler yapabileceğine bakacağız. Rusların ve Suriyelilerin uzun dönemli bir ateşkeste ciddi olduğunu düşünmüyoruz ancak bu da uzun süreli bir ateşkesi elde etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Eğer Türk ordusunun ve muhalif güçlerin sergilediği güçlü performans olmasaydı, Rusya ve Suriye’nin saldırılarına karşı güçlü bir uluslararası askeri ve diplomatik reaksiyon gösterilmeseydi, her şeyden önce bu ateşkes ilan edilemezdi.”

İdlib’de ateşkesin ihlal edilmesi ihtimalini değerlendiren Jeffrey, “(Rusya ve Suriye’deki rejim) Uyarılarımızı göz ardı eder ve harekete geçerlerse, Avrupalı meslektaşlarımızla da konuşarak nasıl bir yaptırım paketi uygulayacağımızı ya da nasıl yanıt vereceğimizi kararlaştıracağız.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz