Türkiye’de 56 bin 742 yabancı sermayeli firma faaliyet gösteriyor..

0

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Türk şirketlerinin yabancı uyruklu ortaklarıyla ilgili soru önergesini cevapladı.

2017 yılı Eylül ayı itibariyle Türkiye’de uluslararası (yabancı) sermayeli 56 bin 742 adet firmanın faaliyet gösterdiğini açıklayan Zeybekci, söz konusu firmaların toplam 54 bin 79 yabancı ortağının bulunduğunu belirtti,

Bunlardan 15 bin 324’ü tüzel kişi, 38 bin 755’inin de gerçek kişi olduğunu anlatan Zeybekçi, şunları söyledi:

“Ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası (yabancı) sermayeli firmalar faaliyet alanlarına göre sınırlandırıldığında, ilk beş sırada yer alan sektörler; toptan ve perakende ticaret, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri, imalat sanayii, ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri ile inşaattır.

Şirket merkezi Türkiye’de bulunan yaklaşık 2000 firma yurtdışında faaliyette bulunuyor. Söz konusu firmaların yoğunlaştığı ilk beş sektör; toptan ve perakende ticaret, finans ve sigorta faaliyetleri, ulaştırma ve depolama, inşaat ile tekstil ve giyim eşyaları imalatıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışında yer alan şirket ortaklıkları bulunuyor.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz