Türkiye’nin de arasında bulunduğu 16 ülkenin alüminyumuna ek vergi hazırlığı..

0

Uluslararası Ticaret Komisyonundan yapılan açıklamada, ABD’nin 16 ülkeden ithal ettiği alüminyum alaşımı levha ürününün ülkedeki değerinin altında satıldığının ve ülkenin bu ithalattan maddi olarak zarar gördüğünün tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, Ticaret Bakanlığının 16 ülkeye yönelik anti-damping gümrük vergisi emri yayımlayacağı ve yapılan değerlendirme sonucunda Bahreyn, Hindistan ve Türkiye’den bu ürünün ithalatına ilişkin durumun dengelemesi için telafi vergisi getirileceği aktarıldı.

Komisyonun açıklamasında, anti-damping gümrük vergisi emri yayımlanacak ülkeler arasında Bahreyn, Brezilya, Hırvatistan, Mısır, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Umman, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, Tayvan ve Türkiye’nin yer aldığı kaydedildi.

Belarus’a yaptırım

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında Belarus’taki son duruma ilişkin değerlendirmeler yaptı. Price, ülkedeki durumun giderek kötüleştiğini ve demokratik kurumların önemli ölçüde zayıfladığını belirterek, Belarus’un tarihindeki en kötü demokratik durumla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sözcü Price, Lukaşenko’nun siyasi tutukluları serbest bırakmaması ve muhalefetle görüşmelere başlamaması durumunda ülkenin önde gelen 9 petrokimya şirketini yaptırım listesine alacaklarını ifade etti.

Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan cumhurbaşkanı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko kazanmış, ardından “seçimlere hile karıştırıldığı” iddiasıyla protesto gösterileri başlatılmıştı.

Seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle Lukaşenko’nun meşruiyetinin bulunmadığını savunan ve seçimin sonucunu tanımayan Avrupa Birliği (AB), sonucu protesto eden göstericilere şiddet ve muhalefete baskı uygulandığı gerekçesiyle Lukaşenko’nun da aralarında bulunduğu bazı Belaruslu üst düzey yetkililere ve firmalara karşı yaptırım kararları almıştı. Benzer şekilde ABD yönetimi de Belaruslu çok sayıda üst düzey yetkiliyi yaptırım listesine almıştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz