Türkiye’nin nur topu gibi krizi oldu..

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, MYK toplantısı sonrası konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tutuklu iş insanı Osman Kavala ile ilgili açıklama yapan 10 büyükelçinin “istenmeyen kişi” ilan edilmesi yönünde talimat verdiğini söylediğinin hatırlatılması üzerine Salıcı, şöyle konuştu:

“Sayın Erdoğan hafta sonu ne dedi? ‘Bu 10 büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini halledeceksiniz’ dedim. Devamında da ‘yargı ne diyorsa o’ Selahattin Demirtaş’ı kastederek ‘çıkaramayacaksınız.’ Aslında tekrardan bir talimat veren bir Erdoğan ile karşı karşıyayız. Bu talimatları Brunson’da da gördük.

Türkiye’nin nur topu gibi krizi oldu. Gazeteci Deniz Yücel meselesinde de oldu. Yani dönüp uluslararası medyanın önünde kendi yargısına talimat vermekten çekinmeyen bir tür baş yargıç görevi gören bir Erdoğan var. Bir yandan da büyükelçilere yönelik ‘istenmeyen kişi’ ilan etme çabası içinde bir Erdoğan var. Bugün de bırakın 10 büyükelçinin sınır dışı edilmesini bizim yapmamız gereken Türkiye’nin yalnızlaşmasına engel olmak.

Sayın Erdoğan, sıkıntıları görmezden geliyor. Bu yalnızlaşmayı yeterli görmüyor. Ekonomik buhranın üstünü örtme çabası içinde. Ekonomiyi batırdı ama sahte kabadayılıktan da geri durmuyor. Bizim kimsenin tavsiyesine ihtiyacımız yok ama ülkeyi bu hale getiren kişinin de Erdoğan olduğunu ve kurmuş olduğu ucube rejim olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor.”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz ise sosyal medya paylaşımında konuya ilişkin şunları ifade etti: “10 Büyükelçinin ‘persona non grata’ ilan edilmesi gibi bir hatanın önüne geçilmesine yönelik çabaların sonuç verdiği anlaşılıyor. Diplomasinin başarısı bir kez daha görüldü. Bu çözüme emek veren ve sonuca yardımcı olan Dışişleri Bakanlığımızın mensubu olmakla gurur duyuyorum.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz