Türkiye’ye İHA teknolojisi ihracat lisansları iptal..

0

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, daha önce askıya alınan Türkiye’ye İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisi ihraç izinlerini tamamen iptal edildiğini açıkladı.

Bu kararın söz konusu ekipmanların Dağlık Karabağ’da Ermeni güçlerle savaşan Azeri ordusu tarafından kullanıldığının tespit edilmesinin ardından alındığı açıklandı. Garneau yaptığı yazılı açıklamada “Bu kullanım Kanada’nın dış politikası ve Türkiye’nin verdiği son kullanıcı garantileri ile uyumlu değil,” ifadelerine yer verirken bu endişelerinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu’na iletildiğini aktardı.

Garneau yeni askeri ürün ve teknoloji ihracatlarına izin vermeden önce son kullanıcı garantilerinde tutarlılık sağlamak için Türk yetkililerle karşılık güven oluşturma adına diyalog mekanizması kurmak istediklerini vurguladı.

Özellikle savunma sanayi ürünlerinin ihracatında kullanılan son kullanıcı sözleşmeleri satılan teknolojilerin son kullanıcısının kimler olacağının açık bir şekilde bildirilmesini garanti altına alıyor. Savunma firmaları bu sözleşmelere dayanarak hükümetlerden ihracat izinleri alıyor. Türkiye’ye satılan İHA ekipmanlarının ihracat lisansları ekim ayında askıya alınmıştı.

Kanada’nın iptal ettiği ihracat izni, Türkiye’ye yönelik teknoloji ürün satışına ilişkin 29 farklı lisansı ilgilendiriyor. Diğer yandan Kanada’nın Türkiye’ye savunma ihracatı 2019 yılında 150 milyon dolara ulaştı.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz