TÜSİAD’dan Merkez Bankası açıklaması.. Müdahale herkesi bir nebze rahatlattı

0

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısı gerçekleştirildi. TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, Merkez Bankası tarafından yapılan müdahalenin herkesi bir nebze rahatlattığını belirterek “Merkez Bankası tüm gerekli adımları bağımsız şekilde atabilmeli.” dedi.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise şunları söyledi: “TÜSİAD ‘siyasete karışır’ denir. Biz ilkelerimiz gereği hiçbir zaman siyasete karışmayız. Rasyonel ekonomi politikaları uygulandığını görmeye bugünlerde çok daha fazla ihtiyacımız var. Ekonomi yönetiminin bıçak kemiğe dayanmadan gerekli önlemleri alması çok önemli.

Yüksek borç hepimiz için kur riski taşıyor, ülkenin döviz ihtiyacının uzun vadeli yatırımlar; bunun yapılamadığı durumlarda kısa vadeli daha likit araçlarla karşılanması gerekiyor. Bugün içinde olduğumuz durumun nedeni reformların ertelenmesidir. Günübirlik tedbir ve paketler bir ülkenin sürdürülebilirliğini sorgulanır hale getiriyor; kurdaki yükseliş bu sorgulamanın başladığını göstermiştir.

Beklentimiz önümüzdeki hassas dönemde ekonominin kararlılık ve fevkalade akılcı politikalarla yönetilmesidir. Bizim neredeyse bildiğimiz tek fonlama yöntemi banka kredisi; sürekli bankacılık sektörüne yükleniyoruz. Büyümeyi sürekli bu yolla sağlamanın mümkün olmadığı açık.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz