Tuz tüketimini tamamen bırakmanın zararları!

0
Rabia Güner

Çoğumuz sağlıklı beslenmek için çabalıyor. Bu yüzden de tuz tüketimini ya kısıtlıyor ya da tamamen bırakıyor. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için tuz tüketimini tamamen bırakmanın bazı zararlarını ele aldık. Gelin, yakından göz atalım!

Tuz tüketimini tamamen kesmek sağlık açısından oldukça zararlıdır. Çünkü vücudun yeterli tuz miktarını karşılamaya ihtiyacı vardır. Peki, yeterince tuz tüketmediğimizde ne olur?

Kilo alabilirsiniz

Ücretsiz adale, ağır, ağırlık içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

İyotlu tuz tüketmek önemlidir. Çünkü hormonların düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu yüzden iyot tüketimini tamamen kesmek, hormonları oldukça olumsuz etkiler.

Zamanla kilo almaya başlarsınız. Yüzünüz şişer. Ayrıca bunlara ek olarak, kendinizi yorgun ve bitkin hissedersiniz. Tüm bunlardan korunmak için en sağlıklısı az da olsa iyot tüketmektir.

Kalp sağlığınız bu durumdan olumsuz etkilenebilir

Ücretsiz akıl sağlığı profesyoneli, asılı, boyun içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Kalp ya da dolaşım problemlerinden şikayetçi olanların tuz tüketimini azaltması önemlidir. Çünkü en ideal beslenme şekli bu şekildedir. Fakat herhangi bir kalp ya da dolaşım şikayetiniz yoksa tuz tüketimini dengede tutmak gerekir.

Her şeyin azı yarar, çoğu zarar! Bu yüzden fazla iyot tüketmekten de hiç tüketmemekten de kaçınmanız gerekir. Kalp sağlığınız için en doğrusu budur.

Dehidrasyon belirtileri gösterebilirsiniz

Dehidrasyonun Ciltte Yol Açtığı Etkiler - BiSU Blog

Kandaki sodyum seviyesinin hızlı bir şekilde düşmesi iyi değildir. Böyle bir durumda susuzluğa benzer belirtiler yaşanır. Bu belirtilerin içerisinde baş dönmesi, ağız kuruluğu vardır.

Bu belirtiler hiç tuz tüketmemenin getirdiği dehidrasyon belirtileridir. Böyle bir durumda sürekli su içmek istersiniz. Ayrıca bu kadar çok su içmenize rağmen oldukça az tuvalete çıkarsınız.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz