‘Tuzak Radar’ uygulaması kaldırıldı.. Kırmızı ışık ihlallerinde ehliyet geri alınacak

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı”na katıldı. Trafik yoğunluğu ve kazaların, insan, sürücü ve araç sayısı ile doğrudan ilgili olduğuna dikkat çeken Soylu, 2010’dan itibaren ülke nüfusunun yüzde 8,3 oranında arttığını, aynı dönemde sürücü belgesi olan kişi sayısının ise yüzde 33,4 artarak 28 milyon 740 bin 383’e ulaştığını açıkladı.

Ülkedeki motorlu araç sayısının 2010’da 15 milyon 95 bin 603 iken 2017 temmuz ayı itibarıyla 21 milyon 763 bin 103’e yükseldiğini ve ortalama her 3,6 kişiye bir araç düştüğünü dile getiren Soylu, trafik kazalarında günde ortalama 20 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Bu kazaların yıllık sosyo ekonomik maliyetin yaklaşık 38,9 milyar lira olduğunu anlatan Soylu, şunları söyledi: “Ölümlü ve yaralanmalı kazalar, ağırlıklı olarak cuma ve cumartesi, kısmen de pazar günü gerçekleşiyor. Saat bazında ise kazalar ağırlıklı olarak 14.00 ve 20.00 saatlerinde. Şehirler arası otobüs firmalarının karıştığı kazalar da genellikle 02.00 ile 08.00 arasında yoğunlaşıyor. 02.00-08.00 saatlerinde her araç durdurulacak ve ihtiyaç görülmesi halinde sürücüler belli bir süre dinlendirilecek.

Trafik kazalarının yüzde 89,6’sı sürücü hatasından kaynaklanıyor. Bunların da yüzde 42’si aşırı hız, yüzde 13,1’i kavşakta geçiş kurallarına uymama oluşturuyor. Bölünmüş yolların yapılmasıyla şerit ihlallerinden kaynaklanan kazalarda yüzde 83, karşılıklı çarpışma şeklindeki kazalarda da yüzde 51 oranında azalma meydana geldi.

Uygulama belgemizin ilk bölümünü denetim oluşturmaktadır. İyi planlanmış, etkili ve sürekli denetimlerin, ölümlü kazaları yüzde 25 ile yüzde 35 arasında azaltma kapasitesi bulunduğu tespit edilmiştir. Temel amaç, denetim yoluyla sürücü davranışlarını değiştirmek, cezalandırma ve yüz yüze iletişim metodlarını kullanarak ‘algılanan yakalanma riskini’ ve ‘gerçek yakalanma duygusunu’ canlı tutmaktır. Bu kapsamda uygulamaya aldığımız ‘uygulama takip projesi’ ile trafik denetimlerinin nasıl yapılacağı modellenerek, tüm birimlerin denetim alanında yapması gerekenlerle ilgili kontrol listesi oluşturulmuştur. Örneğin bir kaza anında ne kadar zamanda olay yerine gidildiği, gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı gibi bilgilere hem anlık hem de geçmişe dönük olarak ulaşılabilecektir. Bu sayede, sürücülerle yüz yüze temas konusunda doğru ve gerçek veri·lere ulaşılması sağlanmış olacaktır. Deneti·m hedefleri· ölçülebilir, gerçekçi ve uygulanabilir olacaktır.

En önemli meselelerden bir tanesi bizim devlet olarak vatandaşla aramızda bir güven tesis etmemiz lazım. Biz hepimiz araç sürdük. Radarın olduğu yer ezbere bilinir, karşı taraftan da flaşörlerle sürücüler birbirine gerekli sinyalleri ve uyarıları yaparlar, orada biraz yavaşlarsınız, mesafeyi diğer tarafta 120 ile gidiyorsanız 150’ye çıkararak oradaki açığı kapatırsınız. Böyle bir tablomuz var. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu konuda ‘tuzak radar’ olarak ifade edilen uygulamayı kaldırdığımızı ifade etmek istiyorum. Böyle bir uygulama yapmayacağız. Bir taraftan şurada radar vardır diye uyarılarımızı koyacağız. Bir ağacın altına saklanmış, bir kavşağın sağına saklanmış herhangi bir tuzak radar uygulaması olmayacağını, olmadığını, olmaması lazım geldiğini arkadaşlarımızla sürekli olarak konuşuyoruz.

Trafikteki ölümlerin 2015’e göre 2023’te yüzde 50 oranında azaltılmasına yönelik hedefin sağlanmasına çalışılacaktır. Eylem planımızın son bölümü, yapılması gereken, kamuoyunda ilgili taraflarla tartışılması gereken mevzuat düzenlemeleriyle ilgilidir. Yaya öncelikli trafik, ceza tolerans uygulaması, cep telefonu ile kural ihlallerini bildirme, özellikle otobüs ve tırlarda güvenli takip mesafesini sağlayacak teknik düzenlemenin zorunlu hale gelmesi gibi konular üzerinde çalışmalar yapılacaktır. Kırmızı ışık ihlallerinde para cezası ile birlikte, ihlalin tekrarı halinde belgenin geçici süreyle geri alınması yaptırımı getirilecektir. Son 5 yıl içinde kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen 17 bin 682 kazada toplam 140 vatandaşımız hayatını kaybetti, 35 bin 573 kişi ise yaralandı.

Biz 15 bin aracı, emniyet şeridinden geçmesi için nitelendirmişiz. Buna bir çözüm getirdik. Bundan kim istifade ediyor? Adam belediyede şef, üstüne lambayı takıyor, önüne çakarları takıyor, geçiyor. Bir şeyi çok yakın zaman içerisinde hayata geçiriyoruz, artık bundan sonra bizim kanunumuzun verdiği bir ayrıcalık var. Kanunun vermiş olduğu imtiyazlar ve ayrıcalıklar var. Bunların dışında kimse emniyet şeridinden geçemeyecek. Kimse kusura bakmasın. Kimin nasıl geçeceği, bizim polis arkadaşlarımızın ellerindeki telefonlarda, tabletlerinde ve bilgisayarlarında bu plaka var mıdır, bu plaka yok mudur diye ortaya koyabilecek bir anlayışı da çok yakın bir zaman içerisinde hemen yeniliyoruz. Ondan sonra da bu konudaki hadiseyi gerçekleştireceğimizi belirtmek istiyorum.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz