Üçüncü İttifak hakkında konuştu.. Saygı duyacağız

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “Üçüncü İttifak olabilir” açıklamasını değerlendirdi.

Karar TV’de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Biz güzel bir uyum içerisinde çalışıyoruz. İktidar kendi koltuğunu korumak için seçim kanununda bazı değişiklikler yaptı. Ne yaparsa yapsın bizim için hiç önemli değil. Çıkan kanuna göre bizim yeniden bir strateji belirlememiz lazım. Parlamentoda da çoğunluğu sağlamamız lazım. Biz CHP olarak bu çalışmayı yapıyoruz kendi partimiz içerisinde. Eminim diğer partiler de yapıyordur. Temel Bey de böyle bir çalışma yapıyor ki ittifak içerisinde bir ittifak olabileceği düşüncesi içerisinde. Ben de sizin programınızda öğrendim böyle bir düşüncesi olduğunu. Saygı duyacağız. Ayın 24’ünde toplanacağız. Benim şahsi görüşüm oturulup konuşulur ve liderler karar verirler.

Bir siyasi partinin fazla milletvekili çıkarmasının benim için bir önemi yok. Parlamentoda çoğunluğu oluşturmak önemli. O zaman Türkiye rahat bir nefes alacak. Bu çerçevede oturup konuşmamız lazım. Bu 8 seçenekli modeli bu işin uzmanları yapıyorlar. Her bir ilde ayrı çalışma yapılması lazım. Biz de yapıyoruz diğer partiler de yapıyorlar. Güzel sonuçlar çıkacak ortaya. Adına millet ittifakı dedik altında altı parti var. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek istiyoruz. Bunu tek başına cumhurbaşkanı getiremeyeceğine göre parlamento çoğunluğu gerekiyor. Önemli olan hedefe ulaşmak. Biz hep beraber parlamento çoğunluğunu oluşturmamız lazım. Milletvekili listelerimizi diğer partilere açmaya hazırız.”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili “20 yıllık AKP döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak, seçilebilirlik ve seçim sonrası 20 yılda AKP tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi” sözlerine ilişkin ise Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Gültekin Bey kendisinin yanlış anlaşıldığını açıkladı ve sorun çözüldü. Bir yanlış anlama var. Ayın 24’ünde toplanacağız.

Altı lider oturup karar vereceğiz. Bize cumhurbaşkanı adayınız kim olacak diye sorulduğunda biz cumhurbaşkanı adayımızın niteliklerini kamuoyunda paylaşacağız ve onun arkasında duracağız. Aldığımız karar bu. Çok iyi bir aday seçeceğiz. Bütün hazırlıklarımız var. İktidar partisi dahil bütün partilerden daha hazırlıklıyız. Bütün sandıklarda güvenliği sağlayacağız. Müthiş bir dijital alt yapımız var. Müthiş bir kadromuz var.”

Temel Karamollaoğlu’ndan yeni ittifak açıklaması

Habertürk TV’de konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da “üçüncü ittifak” ifadesini farklı bir ittifak anlamında kullanmadığını belirterek “Bazı benzer yaklaşımlar, iddialar var dendiği için ben de elbette üçüncü bir ittifak bu ittifakın içinde olabilir. Yoksa bu ittifak bozulacak, farklı bir yapıya kavuşacak, öyle bir lafım olmadı. Altılı masa aslında Türkiye’de muhalefetin ciddi bir adımı sayılmalıdır. Altılı masa Türkiye’nin geleceğini belirleyen en önemli teşebbüstür. Altılı masa seçime kadar devam edecek ve hükümeti mutlaka değiştirecek.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz