Uçurum

0
Latest posts by Psk. Dr. Ziya Doğan (see all)

Uçurum yukarıdan bakıldığında derin ve dimdik görünür. İnsan, bu dibi bulunmaz boşluk karşısında baş dönmesine benzer bir şeyler hisseder. İçi titrer.

Ona devamlı bakan insan, göz kararıp aşağılara doğru yuvarlanma tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Uçurum bazen hayattan bıkmış insanların koynunda saklamak istedikleri yer olur. Onlar bu düşüşle her iki hayatlarını kaybederken, uçurumda yankılanan feryatların uğultusu yürekleri parçalar.

Ya uçuruma istemeye istemeye gidenlere ne demeli! Saadeti ararken yollarını kesen bu ejderhanın ağzına düşenlere…  Gurur duyacağı bir hayatı beklerken, uçurumdan kendini bırakanlara ne demeli!

Hiçbir insan kendi isteğiyle uçurumun kenarına gelmez. Hiçbir aklıselim tehlikenin sahilinde bulunmaz, bulunamaz…

Ama…

En sevdikleri, candan dost bildikleri, onlar getirir ve bu sonsuz tehlikenin içine itiverirler.

Bazen tutundukları yolda uçurum bulunduğuna dair ihtarlar yağsa da dört bir taraftan, yine de dinlemeyenler vardır. Ve son sürat kendilerini yutacak boşluğun kollarına atıverirler vuslata gider gibi…

Keşke, bu yuvarlanış bir anda olup bitseydi. Uçurumun bu varyantı, her dişi bir parça koparır.

Acılar vücudun sert zemin korkunç bir şekilde çarpmasıyla bitmiyor. Ve ruhun düşüşü başlar perdelerin arkasındaki alemde…

Bunun farkına varan her vicdan sızlanır. Her bir insanın bir cihan-baha olduğunu bilen ve onun kurtuluşu için hayatlarını feda eden hasbiler, bu korkunç gidişin acısıyla genç yaşta iki büklüm olurlar. Terütaze birer delikanlı iken saçlarına karlar yağar da hayalarının baharı hazana, hatta sert bir kışa döner.

Peşi peşine kelebekler gibi ateşlere atılanların halleri onların yüreğine bir ok gibi saplanır ve gönülleri avutacak hiçbir şey de olamaz.

Dosdoğru bir çizgi üzerinden Hakk’a ulaşmayan her yolun sonu hep böyle uçurumdur.

Kitleler birkaç ferdin sefil ihtirasları uğruna böyle tehlikelerin içine atılıp giderler.

Bu sebepten topluluklar kendilerini idare edenleri ve belli bir hedefe yönlendirenleri iyice tanımalıdır. Onların ihtiraslı kişiler olmasına, nefsini yenmiş, kendini aşmış ve insan olma ufkuna ulaşmış olmasına bilhassa dikkat etmelidir.

Yoksa…

Yoksa uçurumlardan uçurum beğendirirler insana ve topluma…

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz