Ukrayna’da 3,5 bin askeri altyapı tesisi imha edildi!..

0

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da 3 bin 491 askeri altyapı tesisini imha ettiklerini açıkladı. Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa dair güncel verileri paylaştı.

Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas’taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini aktaran Konaşenkov, 5 yerleşim biriminin kontrolünün ele geçirildiğini belirtti.

Ukrayna ordusuna ait 123 insansız hava aracı (İHA) ve 115 çok namlulu roketatarın yanı sıra 1127 tank ve çeşitli zırhlı araç, 423 obüs ve havan topu, 934 özel askeri aracın yok edildiğini kaydeden Konaşenkov, “Ukrayna’da saldırılar sonucunda toplamda 3 bin 491 askeri altyapı tesisi imha edildi.” ifadesini kullandı.

Konaşenkov ayrıca bu sabah uzun menzilli silahlarla gerçekleştirdikleri saldırılarla Vasılkiv kentindeki askeri havaalanı ve Brovori’deki Ukrayna ordusunun ana radyo ve elektronik istihbarat merkezinin devre dışı bırakıldığını kaydetti.

Rusya, ABD'ye karşı yaptırım kararlarını yakında açıklayacak

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya’nın ABD’nin eylemlerine yönelik yaptırım listesinin hazır olduğunu ve yakında açıklanacağını duyurdu.

Ryabkov, Rus Perviy Kanal televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin ABD’nin yaptırım kararlarının olumsuz etkilerinden kendisini korumak için çalışacağını, bunun için fırsatlar bulunduğunu belirtti.

ABD’nin eylemlerine yaptırım kararları ile cevap vereceklerini ifade eden Ryabkov, “Liste hazır, bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu genel olarak günlük işlerimizin bir parçası. Yakında bunlar açıklanacak.” dedi.

Yaptırımların Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi ile ilgili olmadığını dile getiren Ryabkov, “Bu duruma (yaptırımlara) hazırlanıyorduk. Yaptırımlar özel askeri operasyondan bağımsız, onunla ilgili değil. Bu operasyon olmasaydı bile tüm bu yaptırımları hayata geçirmek için Washington ve yandaşları yine bir sebep bulurdu.” diye konuştu.

Batı ülkelerinin “maskelerini çıkardığını” ve Rusya’ya “açıkça ekonomik savaş ilan ettiğini” belirten Ryabkov, ABD’nin ülkesine karşı benzeri görülmemiş yaptırım savaşı karşısında artık ortak güvenin imkansız olduğunu bildirdi.

Rusya'ya uluslararası yaptırımlar tartışması uzaya taşındı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) çalışmaya devam edebilmesi için yaptırımların kaldırılmasını talep ettiklerini açıkladı.

Rogozin, yaptığı yazılı açıklamada, ISS’nin çalışmalarının durması halinde istasyonun “dünyaya düşmesinin” en az Rusya için tehlike arz edeceğini belirtti.

Rusya’nın ISS’e yakıt tedariki gibi önemli konularda destek sağladığına işaret eden Rogozin, “İnsanlar, Batı’nın bir deli gibi uluslararası uzay iş birliğini yok etmesinin bedeli konusunda düşünmelidir.” ifadesini kullandı.

Rogozin, ABD, Avrupa ve Kanada’daki uzay ajanslarına, yaptırımların kaldırılmasına yönelik resmi talepte bulunduklarını kaydetti.

Roscosmos, Batılı ülkelerin Rus ajansıyla iş birliğini durdurma kararı nedeniyle, karşı yaptırım olarak söz konusu ülkelerle iş birliğini durdurma kararı almıştı. Rogozin, 10 Mart’ta yaptığı açıklamada, ISS’nin 2030’a kadar ömrünü dolduracağını ve “parçalanacağını” öne sürmüştü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz