Ukrayna’da insani durum alarm veriyor!..

0

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’da Rus işgali nedeniyle insani durumun “alarm veren hızla kötüye gittiği” uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Ukrayna’da savaşın başladığı 24 Şubat’tan beri 1,9 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve batıda Lviv kentine doğru gittiğini söyledi. 2,3 milyon kişinin de ülkeden ayrıldığını belirten Dujarric, bunun 1 milyonunun çocuk olduğunu bildirdi.

İnsani durumun “alarm veren hızla kötüye gittiğine” dikkati çeken Dujarric, insani yardımların ulaştırılması için güvenli koridorlara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Ukraynalı mültecilere yardım için gerekli olan 1,7 milyar doların sadece 109 milyon dolarının toplanabildiğini kaydeden Dujarric, ülke içinde yerinden edilenlere yardım içinse 1,1 milyar dolara ihtiyaç olduğunu anlattı.

Ukrayna’nın küresel tahıl ihracatında kritik öneme sahip olduğunu ve gelecek haftalarda çiftçilerin buğday, arpa, mısır ve ay çiçeği ekimine başlaması için toprağı hazırlaması gerektiğini dile getiren Dujarric, ekim sürecinin etkilenmemesi için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Önemli bir buğday üreticisi olan ve Avrupa’nın “ekmek sepeti” olarak bilinen Ukrayna, dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı konumunda bulunuyor.

Zelenskiy, son 2 günde 100 bin Ukraynalının güvenli bölgelere tahliye edildiğini açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus ordusuyla savaşın devam ettiği kentlerinden son iki günde yaklaşık 100 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Telegram kanalında yayınladığı video mesajında, Ukrayna’daki sivillerin güvenli bölgelere tahliye süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sumi, Trostyanets, Krasnopillya, İrpin, Buça, Hostomel, İzyum kentlerinden sivillerin tahliyesi için insani yardım koridorları oluşturduklarını belirten Zelenskiy, “Gün içinde 40 binden fazla kişi, iki gün içinde ise 100 bine yakın kişi tahliye ettik.” dedi.

Bölgelere insani yardım yaptıklarını dile getiren Zelenskiy, Mariupol ile Volnovaha şehirlerinin tamamıyla bloke edildiğini söyledi.

Zelenskiy, “Rus askeri birliklerinin ateş etmeye devam etmesine rağmen, Mariupol’a gıda ve ilaç dolu kamyonlardan oluşan bir konvoy gönderme talimatı verdim. Ancak işgalciler, Mariupol sakinleri için hayati öneme sahip koridora tanklarla ateş etti ve bunu bile bile yaptı. Bu bir terördür.” diye konuştu.

Ukrayna ordusunun kimyasal saldırı için hazırlık yaptığı yönündeki iddiaları yalanlayan Zelenskiy, şunları kaydetti: “Rusya, Ukrayna’da işlediği suçları propagandayla örtmeye çalışıyor. Bu çok endişelendiriyor. Rusya’nın planlarını öğrenmek istiyorsanız, başkalarını neyle suçladığına bakmalısınız. Bundan defalarca emin olduk.”

9 Mart’ta, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusunun kışkırtıcı eylemlerde bulunmak için hazırlık yaptığı ve bunun için Harkiv kentinin yakınlarına 80 ton amonyak getirdiği iddiasında bulunmuştu.

Ukrayna, Rusya ile savaş nedeniyle 100 milyar dolar kaybı olduğunu açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Ekonomi Danışmanı Oleg Ustenko, Rusya ile savaş nedeniyle 100 milyar dolar değerinde kayıplarının olduğunu bildirdi.

Ustenko, başkent Kiev’de yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki işletmelerin yüzde 50’sinin savaş nedeniyle çalışmadığını belirtti.

Geri kalan işletmelerin zorluklar içinde faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkati çeken Ustenko, “Rusya’nın ülkemize saldırmasından dolayı kayıplarımız 100 milyar dolar değerinde. Bu, ülkenin Gayrisafi Yurtiçi Hasılasını (GSYH) yarısıdır.” dedi.

Ustenko, Rusya Merkez Bankasının rezervleri dahil yabancı bankalarda dondurulan Rusya’ya ait varlıkların, Ukrayna’nın yeniden inşa edilmesi için verilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz