Ula, Ağa Pohunun Üstüne Poh Olur mu, Lo?

2
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

Amasya’nın Göynücek İlçesi’nde, İlçe Tarım Müdürü olarak görev yapıyordum. Z Kuşağı hatırlamasa da, üst kuşaklar hatırlar, Türkiye’den görülebilecek şekilde, büyük bir güneş tutulması gerçekleşecekti. Amasya’da, Tarım Bakanlığı’na ait Gökhöyük Tarım İşletmesi de, güneş tutulmasının tam olarak izleneceği hattın içinde kalıyordu. 

Amasya Valiliği, Gökhöyük TİGEM arazisinin içine, “Tam Güneş Tutulması Gözlem Parkı” kurmuştu. Ayrıca Viyana Filarmoni Orkestrası davet edilmişti. Güneş tutulması esnasında, “Güneş Tutulması Konçertosu” isminde bir eser seslendirilecekti. Böylece Amasya’ya yabancı turist gelmesi ve Türkiye’nin tanıtımı hedeflenmişti.

Gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin Gökhöyük TİGEM işletmesini kolayca bulmaları için, yol ayrımları ve önemli kavşaklara levhalar konmuştu. Levhalarda; “Tam Güneş Tutulması Gözlem Parkı, Line of Totality, TİGEM 10 km” gibi yazılar vardı. 

İngiltere’de 2 yıl yaptığım yüksek lisanstan yeni dönmüştüm. İngilizce bilgime güvenmekteydim ve tam bir ukalalık olarak, levhaların yanlış yazıldığını düşünmekteydim. Özellikle levhalardaki İngilizce kısımların yanlış yazılmasının, yabancı turistlere karşı itibarımızı zedeleyeceğini, devletimizin küçük düşeceğine inanmaktaydım. “Devletin, milleti ile bölünmez bütünlüğünü tehlikeye düşürecek çapta, çok büyük bir hata” yaptım ve valinin şahsına kişiye özel bir mektup yazdım.

Yazdığım mektupta;

“Tam Güneş Tutulması Gözlem Parkı” ifadesinin İngilizce karşılığının “Total Solar Eclipse Observation Station” olması gerektiğini belirttim. Trafik bilgi tabelası, özellikle yabancılar için hazırlanmış olduğundan, tabelaya bu ifadenin Türkçesi değil, İngilizcesinin yazılması gerektiğini belirttim. Tabelada yazılı olan “Line of Totality” ifadesinin yanlış bir ifade olduğunu belirtmeyi ihmal etmedim. 

Ayrıca en alttaki TİGEM kelimesinin de, her Türk vatandaşının kolaylıkla anlamını bilmediği bir ifade olduğu gibi, yabancı turistler için hiçbir anlam ifade etmeyeceğini yazdım. Tabeladaki yazıların nasıl olması gerektiğini, güzel bir şekilde açıklayarak, anlattım.

Bu mektubu yazdıktan sonra, iş postalamaya kaldı. O gün nasıl oldu ise, ayın son günleri idi ve samimi söylüyorum cebimde pul parası yoktu (Memuriyette bu gayet normaldir). Konu nasıl olsa “Devletimizin Alî Menfaatlerini ilgilendiren bir konu” diyerek, mektubu ilçe müdürlüğümüzün remi yazışmalarında kullandığımız, kahverengi bir zarfa koydum. Mektubu da, devletin resmi pulu ve postası ile valiye yolladım. 

Vali, kendisine gönderilen mektubu almış, okuyunca köpürmüş. Amasya Tarım İl Müdürünü aramış ve “Bu Orhan Yılmaz kim oluyor da, bana mektup yazıyor? Mektubunda devletin malı kahverengi zarf ve resmi posta pulu kullanmış. Soruşturma açın, alın bunun savunmasını, cezalandırın” demiş (Bunu bana aynen söyleyen o zamanki tarım il müdürü idi). 

Kaymakamı da aramış, aynı şeyleri ona da söylemiş. “Hemen soruşturma aç, savunmasını al ve ceza ver” demiş (Kaymakam, bunu da bana aynen anlatmıştı). Tarım il müdürü ve kaymakam her ne kadar ilçe tarım müdürünün ne kadar çalışkan, ilçede ne kadar sevilen biri olduğunu söyleyerek beni savunmuşlarsa da, netice vermemiş.

Ben, kendi personelim ve kaymakamın verdiği destek sayesinde, ilçede daha önce birçok proje gerçekleştirmiştim. İlçeye bir Süt Toplama Merkezi kurmuş ve ilçeye ilk defa plastik sera ile örtü altı sebzecilik gibi yenilikleri getirmiştim. Yine tarımsal konulu başka projeler de gerçekleştirmiş idim. 

Kaymakam daha önce bana takdirname, il müdürü de teşekkürname vermişlerdi. Ayrıca; 6 yıl üst üste 90 puan üzerinden sicil alanlara verilen “Kademe İlerlemesi” ödülünü de o yıl almıştım. Tarım il müdürü ve kaymakam bunları valiye anlatmışlar. 

Kaymakam ve tarım il müdürü dürüstlüğüm ve çalışkanlığı dolayısı ile beni severdi. Valiye, 2 yabancı dil bilen, yurt dışı yüksek lisans eğitimi görmüş bir ziraat mühendisinin, 35 köyü, 2.000 merkez nüfusu bulunan böyle bir mahrumiyet bölgesinde çalışmasının zaten lüks olduğunu, ceza verilirse çalışma şevkinin kırılacağını ve tayin isteyebileceğini valiye anlatmışlar.

Fakat vali, BANAP iktidarında vali olan, henüz birkaç aylık yeni ve havalı bir vali idi. Bu anlatılanların hiçbiri kulağına girmemiş. Neticede 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince hakkımda soruşturma açıldı. Daha önce disiplin cezam olmadığı için “Uyarı” cezası ile cezalandırıldım. Bu olaya moralim çok bozuldu, hemen tayinimi başka bir yere istedim. Bir daha “her şeye maydanoz olmamak” düşüncesi ve orada emekli olmak gayesiyle, Antalya’nın Finike İlçesine, ilçe tarım müdürü olarak çekip, gittim.

Sakin bir liman” olan Finike’ye demirledim. Ama oraya gidince hâlâ, “Bunun için bir memura ceza verilir mi? İlla memurlukta tavşan pisliği gibi, kokmaz bulaşmaz biri mi olmak lazım?” diye vıt vıt ediyor, olayı hatırladıkça kendi kendime söyleniyordum. Fakat aradan bir müddet geçince, valinin bu mektup olayına niçin bu kadar kızdığını öğrendim. Meğerse tabelalardaki İngilizce ve Türkçe yazıları düşünüp, yazan valinin bizzat kendisi imiş!..

Yani ben resmen baltayı taşa vurmuş, Şener Şen’in Kibar Feyzo filmindeki unutulmaz repliği gibi “ağanın pokunun üstüne pok koymuş” idim.

Önceki İçerikAltın İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikHekimler Grevde!
1962 doğumlu. Tokat’ın Zile İlçesi’nden bir köylü çocuğudur. 1984 yılında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü’nü bitirdi. 1997 yılında Birleşik Krallık, University of Aberdeen’de yüksek lisans, 2007 yılında Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü (zootekni bölümü)’nde doktora çalışmasını tamamladı. Mesleği ziraat dışında, Çerkezler ve Aleviler gibi diğer bazı sosyal alanlarda da amatörce akademik çalışmalar yapmaktadır. Kitap okumak ve motosiklet kullanmak özel ilgi alanlarıdır. “Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez” zihniyetli, hararetli bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusudur.

2 YORUMLAR

  1. Çok çok güzel bir yazı olmuş… Evet Z kuşağı o güneş tutulmasını hatırlamaz ama bu yazıdan çok güzel dersler çıkartacaktır Hocam.

    Ellerinize sağlık

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz