Ülkeyi yönetmek çok kolaylaştı çünkü…

1
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Süleyman Peygamberin çok güzel bir sözü var: ‘Güneşin altında yeni bir şey yok’. 

Hükümdar, filozof, mistisizm insanı ve sultan olan Süleyman peygamber bu sözü binlerce yıl önce dile getirmişti. 

‘Güneşin altında yeni bir şey yok’ cümlesi benim daha önceki yazılarımda kullandığım ‘İnsan her zaman aynı insan’ cümlesiyle aynı. 

İnsan hangi dönemde yaşarsa yaşasın aynı. 

Hırsları, istekleri, korkuları ve arzuları. 

George Orwell’in 1984 isimli romanı insanların kitlesel korku ve baskıyla nasıl yönetilebileceğinin çarpıcı örnekleriyle dolu. 

Orwell romanı yazmak için çok zorlanmamıştır kanaatindeyim çünkü Süleyman peygamberin sözü aslında dünya tarihini özetler şekilde. 

Baskı, korku, sindirme, ulufeler dağıtma insanları yönetmenin en kolay yolları arasında. 

Bunlardan sonra ‘düşmanlaştırma’ geliyor. 

Düşmanlar belirlenir ve kitleler bu düşmanlara karşı kışkırtılır. Bu yüzden ülkemizde ekonominin neden kötü olduğunu araştıran kamuoyu şirketi %23 oranında ‘Sebep: Dış Güçler’ cevabıyla karşılaşır. 

Bütün bu doneler kullanılır. Toplum ve yöneticiler uyuşturucu kullananların doz arttırma isteği gibi doz arttırma yoluna kayarlar. 

Bir sonraki aşama da ‘anlam kayması/kaydırması’ aşamasıdır.

Anlam kayması aşamasında anlamlar değişir, anlam adı altında anlamsızlık yapılır. Kimi zaman da karşılığı olmayan cümlelerle sanki bir anlam varmış gibi otoritenin gücü kullanılarak topluma demeçler verilir. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın son demeci buna çok güzel bir örnek: ‘Tweet attı diye soruşturma açılan bir kişi bile yok. Tweete yazılanlardan dolayı soruşturma açılıyor’.

Bu demecin anlamsal hiçbir karşılığı yok aslında. 

Anlamsız. 

Ama otorite bu cümleyi kullandığı için cümle sanki anlam yüklü gibi algılanmakta. 

Bu ve benzer cümleleri iktidardaki partinin üyelerinden sık sık duyuyoruz. 

Bugünlerde daha da fazla duyacağız çünkü seçim sathına girildi. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingi çok ses getirdi. Aynı şekilde Deva Partisinin Gaziantep mitingi de bazı kesimlere sanki tokat gibi cevap oldu. 

Ancak ortada bir tehlike var. 

CHP’nin kapatılması. 

24 Mart 2021 tarihinde kaleme aldığım ‘Hilafet mi geliyor?’ yazımda dile getirmiştim. 

Hilafeti getirme derdinde olanlar var. 

Gençlik Buluşması’nda konuşulanlar, bazı trol tipli kişilerin yazdıkları (İstanbul Üniversitesi şahsın yalancı olduğunu duyurdu) hep aynı düzlemde ilerliyor. 

Osmanlı son dönemi bazı padişahları ve halifelik. 

Dikkat buyurun, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı çok sönük geçti ama 29 Mayıs’a giden günler nedense hareketlendi. 

Yapılmak istenen gene bir anlam kayması. 

Gençlik çalışmaları 19 Mayıs’tan 29 Mayıs’a aktarılıyor. 

Bu yapılırken de ecdadın durumu ve Halifelik teması işleniyor. 


Daha önce uyardığım gibi tekrar uyarıyorum. 

Gidilen bu yolda alınması gereken bir intikam var. 

CHP’nin kapatılması. 

Öncelikli hedef CHP’nin kapatılması ve ardından halifeliğin getirilmesi. 

CHP’nin kapatılmasının kolaylaştırılması için de Canan Kaftancıoğlu’nun dosyasıyla ilişkilendirilmek istenen konular gündeme taşınıyor. Bu taşıma işlemi yukarıda ifade ettiğim ‘anlam kaydırması’ ile yapılıyor. Bu yüzden Adalet Bakanı’nın demeci anlamsız olsa da çok önemli. 

Çünkü Adalet Bakanı demecinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu mahkeme kararıyla ilişkilendirerek bu kapıyı aralıyor. 

Ben, devam eden yargılamalarla ilgili hiç konuşmadım. Ancak burada bir karar çıktı. Kararlar eleştirilebilir. Kılıçdaroğlu da eleştirilebilir. Ama bunun temiz dille, saygı içinde olması lazım. Kılıçdaroğlu, ‘Ben mahkemeyi tanımıyorum’ diyor. Türkiye bir hukuk devletiyse, mahkemeler bir karar verdiyse, hukuk devletini dilinden düşürmeyen kişinin, ‘Kararı beğenmedim. Ben karşıyım ama ortada mahkeme kararı vardır. Elbette gereği yapılacaktır’ demesi icap eder. Bu kanunlara uymamaktır. Kanunlara uymamaya tahrik suçtur” 

‘Mahkemeyi tanımıyorum’ ibaresine yabancı değiliz. Çünkü Başkan Erdoğan da aynı şekilde 2016 yılında Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili verdiği karar için benzer ifadeler kullanmıştı. 

Ben Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar ama onu kabul etmek durumunda değilim. Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum‘.

Ülkeyi yönetmek çok kolay. 

O kadar kolay ki çünkü anlam kaymaları ve bükülmeleriyle ‘doğru’ ve ‘yanlış’ artık yanılsama haline geldiler. 

Ekonominin kötü olmasının sorumlusu kim? 

Dış Güçler…

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikFelsefe Yazıları: ‘Hepimiz Birer Akıl Hastasıyız’ 
Sonraki İçerik‘AKİBA’ seri üretime hazır hale getirildi!
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz