Ünlü fizik profesörü Stephen Hawking uyardı.. İnsanları ortadan kaldırabilir

0

Ünlü fizik profesörü Stephen Hawking, “Teknoloji bir noktada insanlardan daha üstün bir noktaya gelecek ve insanları ortadan kaldıracak.” dedi.

Bilim-teknoloji dergisi Wired’a konuşan Hawking, şunları söyledi:

“Robot ve bilgisayarların çok gelişmesi bir noktadan sonra insanlığı tehdit eden bir noktaya gelecek. Eğer insanlar bilgisayar virüsü tasarlarsa yapay zeka bunu geliştirerek, ortadan kaldırabilir. Makineler bir süre sonra insanlardan daha aktif olacak ve Dünya’yı yönetebilecek bir konuma gelecek. İnsanlık acilen koloni yapabileceği bir gezegen bulmalı ve buralara yerleşmeli. Çünkü artık geri dönülemez bir noktaya geldik. Küresel nüfus alarm vererek artıyor ve Dünya’mız çok küçük. Artık kendimize zarar verme raddesine geldi.”

Doktora tezi 2 milyondan fazla okundu

Öte yandan Hawking’in 24 yaşındayken kaleme aldığı doktora tezi, bir haftadan kısa bir süre içinde 2 milyondan fazla kişi tarafından okundu.

Yayına koyan Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Arthur Smith, bu rakamların ‘muazzam’ olduğunu söyledi. BBC Türkçe’nin aktardığına göre Smith, Hawking’in doktora tezinin şimdiye kadar okulun yayımladığı araştırmalardan en çok okunanının olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Cambridge Üniversitesi’nin tezi yayına koyduğu 23 Ekim tarihinde okulun internet sitesi çökmüştü. Hawking, dünyanın dört bir yanından okunan 134 sayfalık tezini 24 yaşında doktora öğrencisi iken yazmıştı. 1962’den beri Cambridge Üniversitesi’nde olan Hawking, bu tezinin ardından tüm zamanların en etkili bilim eserlerinden ‘Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere’ kitabını yazmıştı.

Hawking’in tezinden sonra en çok okunan doktora tezi ise 7.960 indirmeyle 2017 yılında kaydedildi. Daha önce tezi okumak için tezin taranmış versiyonu için 65 sterlin ödemek ya da üniversitenin kütüphanesine gitmek gerekliydi. Cambridge Üniversitesi diğer eski akademisyenleri de yazdıklarını kamuya açmaları için teşvik ediyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz