Unutkanlığa iyi gelen besinler!

0
Rabia Güner

Beslenme şeklimiz sağlığımız açısından son derece önemlidir. Gün içinde tükettiğimiz besinler hem beden hem de ruh sağlığımız üzerinde oldukça etkili. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için unutkanlığa iyi gelen besinlerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Besinler içerdikleri vitamin, mineral ve proteinler sayesinde beden ve ruh sağlığına katkıda bulunur. Eğer beden yeteri kadar besin alamazsa birçok farklı hastalığa yakalanma riski oluşur. Bu hastalıklardan biri de unutkanlıktır. Peki, daha güçlü bir hafızaya hangi besinler katkıda bulunur?

Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği Kg, , Makbul - Fiyatı ile Makbul'de.

Kabak çekirdeği oldukça faydalıdır. Özellikle magnezyum, demir, çinko ve bakır açısından zengindir. Çinko eksikliği alzheimer ve depresyon gibi rahatsızlıklara yol açması sebebiyle vücut için gereklidir. Bu yüzden günde bir avuç kabak çekirdeği ile çinko ihtiyacı karşılanabilir.

Magnezyum ise öğrenme ve hafızaya iyi gelir. Demir ve bakırın da beynin sağlıklı işleyişinde gerekli olduğu biliniyor. Ayrıca bağışıklık sitemini de güçlendiren kabak çekirdeği, kemik gelişimini de destekliyor. Bu yararları nedeniyle diyetlerde oldukça sık tercih ediliyor.

Balık

Uzmanından açıklama: En besleyici balık, kılçıklarıyla tüketin! - Beden  Sağlığı

Balık Omega-3 içerir. Bu sayede de unutkanlığa ve beyne iyi gelir. Unutkanlığın en önemli sebeplerinden birinin Omega-3 eksikliği olması sebebiyle mutlaka tüketilmelidir. Eğer balık yemiyorsanız, takviye edici seçenekler değerlendirilmelidir.

Balık tüketmeyi seviyorsanız da özellikle somon, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıkları tüketebilirsiniz. Çünkü bunlar Omega-3 bakımından oldukça zengindir.

Domates

Domatesin faydaları nelerdir? Domates hangi hastalığa iyi gelir? - Sağlık  Haberleri

Antioksidan açısından zengin olan besinler de çok önemlidir. Özellikle sebze ve meyveler unutkanlığa iyi gelen besinler arasında sayılabilir. Bu besinler kan dolaşımını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Beynin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bu etkiler de unutkanlığa iyi gelerek daha güçlü bir hafıza kazandırır. Özellikle domates içerdiği likopen sayesinde yüksek miktarda antioksidana sahiptir. Fakat domatesin hormonsuz olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü taze tüketildiğinde etkilidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz