Uykudan %100 verim almanın yolları!

0
Rabia Güner

Hem az uyumak hem de fazla uyumak vücudu olumsuz etkiler. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için uykudan %100 verim almanızı sağlayacak yöntemlerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Birçok insan adeta uykuya aşıktır ve vaktinin çoğunu uykuda geçirir. Fakat ne kadar uyursa uyusun, uykudan verim alamayan birçok insan vardır. Peki, uykudan tam anlamıyla verim almak için neler yapılabilir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

İhtiyaç

Ücretsiz beyaz battaniye, bırakma, gözler kapalı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Daha verimli bir uyku için öncelikle vücudunuzun kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu bilmek çok önemlidir. Genellikle bu yetişkin insanlar için 7 ya da 8 saattir. Fakat bu herkes için geçerli olan bir bilgi değildir. Örneğin bazı insanlara 5 saat yeterli gelirken bazıları için bu 9 saat olabilir.

Bunu öğrenmek için biyolojik saatinizi dinleyebilirsiniz. Yani akşam uykunuz geldiğinde uyumalı ve sabah alarm kurmadan uyanmayı beklemelisiniz. Yeterli uykuyu aldığınızda vücudunuz otomatik olarak uyanacaktır.

Uyku düzeni

Ücretsiz açık, akıllı telefon, alarm içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Uyku düzeni oluşturmanız daha verimli bir uyku noktasında oldukça önemlidir. Kendi iş ya da okul rutininize göre oluşturduğunuz bu düzeni tatillerde bile devam ettirmeniz oldukça sağlıklı bir hareket olacaktır.

Uyumadan yaklaşık 6 saat önce kafeini, 3 saat önce alkolü, 2 saat önce de yeme içmeyi bırakmanız gerekir. 1 saat öncesinde de elektronik aletlerden uzaklaşmanız daha kaliteli bir uykuya sizi hazırlayacaktır.

Oda sıcaklığı

Ücretsiz Sleeping Man Fotoğrafı Stok Fotoğraflar

Oda sıcaklığı düşündüğümüzden çok daha önemli olduğu için verimli uyku noktasında göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü özellikle de kış aylarında sıcak bir odada uyumak isteriz. Fakat hem çok soğuk hem de çok sıcak bir oda verimsiz bir uykuya neden olur.

Oda sıcaklığı konusunda en ideali 15 ila 18 derece arasıdır. Oda sıcaklığınızın bu derecelerin çok altına düşmemesine ya da çok üstüne çıkmamasına özen göstermeniz önemlidir. Bunu takip etmek adına da bir termometre edinmek işinizi görecektir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz