Uykusuzluk hakkında bilmeniz gerekenler

0
Rabia Güner

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ne göre, yetişkinlerin yüzde 30’undan fazlası bir şekilde uykusuzluk yaşadı. Ancak semptomlar, nedenler ve tedaviler söz konusu olduğunda, bozukluk herkese uyan tek beden olmaktan uzaktır. Ne olduğu, bu konuda ne yapılması gerektiği ve neden Vincent van Gogh’un uykusuzluk tedavisini kendiniz denememeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Birden fazla uykusuzluk türü vardır.

Uyku başlangıçlı uykusuzluk denilen, gecenin başlangıcında uykuya dalma zorluğu, muhtemelen birçok insanın uykusuzluk kelimesini duyduğunda düşündüğü şeydir. Bu tek tür değil. Kendinizi gece boyunca uyanıyor ve tekrar uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bu uykuyu sürdürme uykusuzluğudur. Genellikle ihtiyacınızdan çok daha erken uyanırsanız ve tekrar uyuyamazsanız, sabah erken uyanma uykusuzluğunuz olabilir (Uyku Vakfı’na göre, bu bazen kendi kategorisinden ziyade uykuyu sürdürme uykusuzluğunun bir alt kümesi olarak kabul edilir).

Uykusuzluk, kaç gece sürdüğü ile de etiketlenebilir. Kronik uykusuzluk, üç aylık veya daha uzun bir süre boyunca her hafta en az üç gece meydana gelen uyku mücadelelerini tanımlar. Bundan daha azı genellikle akut uykusuzluk olarak kabul edilir (kısa süreli uykusuzluk veya uyum uykusuzluğu olarak da adlandırılır).

2. Uykusuzluk belirtileri uykuya dalma sorununun ötesine geçebilir.

Uykusuzluğa bağlı uyku eksikliğinin sizi uyanık saatlerde etkileyebileceği yollar da uykusuzluk belirtileri olarak kabul edilir. Bu, gün boyunca uykulu veya yorgun hissetmek kadar basit olabilir. Mayo Clinic’in açıkladığı gibi, “sinirlilik, depresyon veya kaygı”, “dikkat vermede, görevlere odaklanmada veya hatırlamada zorluk”, “hatalarda veya kazalarda artış” ve/veya “uykuyla ilgili sürekli endişeler” yaşayabilirsiniz.

3. Bazı uykusuzluk nedenleri alışkanlıkla ilgilidir.

Günün geç saatlerinde kafeinli içecekler içmek, uykuya dalmaya çalışırken telefonunuza (veya herhangi bir ekrana) bakmak veya yatmadan hemen önce büyük bir yemek yemek uykusuzluğa neden olabilir. Uykuya dalmanıza yardımcı olması için yatmadan önce alışkanlık olarak alkol alıyorsanız, bunun yarardan çok zararı olabilir; alkol REM uykusunu engelleyebilir ve gece boyunca uykuda kalmanızı engelleyebilir.

Bir kişinin uykusuzluğu, önceden var olan bir tıbbi sorunla da ilişkili olabilir. Bu, uyku apnesi veya huzursuz bacak sendromu gibi başka bir uyku bozukluğu olabilir; anksiyete, depresyon veya travma sonrası stres bozukluğu gibi bir akıl sağlığı bozukluğu; veya astım, kronik ağrı veya Parkinson hastalığı gibi bir durum. Bu sorunları tedavi etmek için alınan ilaçlar da uykusuzluğa katkıda bulunabilir.

İster para, iş, ilişkiler, vs. gibi hayatın düzenli bölümleriyle ilgili endişelerden ister işinizi kaybetmek veya ailede bir ölüm gibi belirli bir travmatik olaydan kaynaklansın, stres uykusuzluğun çok yaygın bir başka nedenidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz