Uzmanlar uyarıyor! Moringa çayının zararları…

0
Rabia Güner

Sağlığımız söz konusu olduğunda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Ne bize iyi gelir, neyden uzak durmalıyız, bilmemiz önemli hale geliyor. Bazen komşumuza fayda sağlayan bir tedavi, bizde işe yaramıyor.

Özellikle birileri bize bazı bitkilerden, faydalı otlardan söz ediyorsa hiç düşünmeden deneyen tüketiciler oluyor. Her bitkinin yararları olduğu gibi zararları ve yan etkileri de olabiliyor. O yüzden alternatif tıp adı altında, doktor tavsiyesinden uzak uygulanan bu yöntemlerde farkındalık yaratmak hayati önem taşıyor.

Neyin efsane, neyin gerçek olduğunu günümüzde ayırt etmek çok daha zor… Şimdi bahsedeceğimiz moringa da hem yararı hem de zararları olan bir bitki. Bu bitkinin de riskleri yeteri kadar ele alınmıyor. Hindistan’da yetiştirilen bu bitkinin yaprakları çay yapılıp tüketiliyor. Barındırdığı mineraller ve maddeler ayrıca zayıflatma konusunda etkin olabiliyor.

Kullanıcıların bilinçli olma gerekliliği de şurada yatıyor; bir sürü minarel içermesi onun sadece iyi şeyler ifade edeceğini mi gösteriyor?

Zararları konusunda bilinçli olunmalı

Evet, bitki yoğun mineraller içeriyor ama bu tamamen iyi bir anlamı da içermiyor. Bu bitkiyi aynı zamanda tehlikeli ve dikkatli olunması gereken bir noktaya taşıyor. Her şeyde olduğu gibi, bu bitkinin de fazla kullanımı birçok yan etkiye sebep oluyor. Eğer bitki aşırı kullanılırsa, bedende birçok zarara yol açarak, riskli hale geliyor.

Üstelik bu bitkiye karşı alerjisi olan insanların ya da hamilelerin daha dikkatli olması gerekiyor. Uzmanlar bitkinin sindirim sisteminde yol açabileceği zararlar konusunda tüketicileri uyarıyor! Özellikle zayıflamak için bilinçsiz tüketilen bitki, istenmeyen sonuçlar yaratabiliyor. Her insanın bünyesi farklı olduğu için de herkeste aynı etkiyi yaratmıyor. Bu sebeple bazı insanlar için olumlu, bazı insanlar için de olumsuz bir durum haline gelebiliyor.

Yan etkileri

Eğer kullandığınız tıbbi bir ilaç varsa, birlikte kullanımı yan etkileri tetikleyebiliyor. Sindirim sistemine etki etmesi sebebiyle, midede çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Şeker hastalığı, kalp ritim bozukluğu, kalp hastalığı gibi dikkatli olunması gereken hastalıklarda özellikle risk oluşturabiliyor.

Bu nedenle her zaman uzman görüşü daha önemli bir hale geliyor. Moringa çayının satıldığı sitelerde eğer uzman görüşü yoksa söylenenleri dikkate almamanız hayati önem arz ediyor. Piyasada zayıflamanız, daha sağlıklı olmanız adı altında satılan ürünlere karşı hassas olunması gerekiyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz