Vatandaşlık, gayrimenkul hileleriyle daha da ucuzluyor..

0
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, gayrimenkul ve bireysel emeklilik yoluyla elde edilecek döviz karşılığında yabancı uyruklulara vatandaşlık verilmesini değerlendirdi.

Türkiye’nin döviz ihtiyacının ancak kalıcı yatırımlarla karşılanabileceğine dikkat çeken Çanakcı, yeni kriterlere göre taşınmaz alımı yöntemiyle vatandaşlık kazanma sınırı 400 bin dolar olarak belirlendiğini hatırlattı. Ayrıca bireysel emeklilik sistemine 500 bin dolar yatıran ve 3 yıl sistemde kalanların da vatandaşlığa hak kazanacağını anlatan Çanakcı, şunları söyledi:

“Döviz ihtiyacını karşılamanın tek yolu kalıcı ve doğrudan yatırımları ülkemize çekmektir. Ülkeye fabrika ve tesis yatırımı çekemezseniz, kendi yatırımcımızın kaçmasına sebep olursanız, vatandaşlık ve bireysel emeklilik yoluyla döviz bulmak için çabalar durursunuz. Ne yazık ki hükûmet paramızın değerini yerle bir etti. Vahim yanlışlarda ısrar ederek paramızın, pasaportumuzun, vatandaşlığımızın değerini düşürdü.

Ekspertiz raporlarını, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’ne (TDUB) üye gayrimenkul değerleme uzmanları düzenliyor. TDUB, bağımsızlığın ortadan kalkmaması ve art niyetli raporların düzenlenmemesi için ekspertiz raporlarının algoritma şeklinde sistematik olarak dağıtılmasını sağlamıştı. Ancak baskılar sonucu algoritma işlemi iptal edildi. Yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul değerleme uzmanı veya şirketi seçmesinin yolu açıldı. Böylece gayrimenkullerin satış bedeli çok daha yüksek gösteriliyor ve vatandaşlık mevzuatta görünenden daha düşük bir fiyata kazanılıyor. Vatandaşlık, bu tür gayrimenkul hileleriyle daha da ucuzluyor. DEVA Partisi olarak konunun bu boyutunun da yakından takipçisi olacağız.

Kur korumalı mevduatlardan ve ihracatçıların zorunlu devirlerinden aldıkları dövizleri arka kapıdan sattılar. Biz, 130 milyar dolar meselesinin cevabını henüz alabilmiş değiliz. Üstelik 17 Aralık 2021’den beri yaklaşık 30-40 milyar doları daha arka kapıdan sattılar. Peki, Merkez Bankası’nın döviz rezervinde bir iyileşme var mı? O da yok. Sisteme döviz girmiyor. Hatta sistemden döviz çıkıyor.

Hatırlayın, ‘Parayı pul edersek cari fazla veririz’ dediler. Ne oldu? İlk iki aydaki cari işlemler açığı rekor düzeyde. Dış ticaret açığı, yıllık yüzde 130 artışla rekor düzeyde. Doğrudan sermaye girişi yok. Risk primi tarihî rekor kırdı. Para politikasını öldürdüler. Türkiye’yi kamu açığı ve cari açık ile karşı karşıya bıraktılar. Böyle bir dengede Türk lirasına itibar ve istikrar kazandırılamaz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz