Veda ederken

0

Üç yıldır yazarı olduğum Almanya merkezli Ocak Medya internet gazetesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Sinan Eskicioğlu’ndan 26 Nisan’da bir veda mesajı aldım. Yazılar ve haberlerin artık 30 Nisan 2023’ten itibaren yayımlanmayacağını, kendisine yönelik ağır eleştiriler nedeniyle haber ve yazılara devam edilmeyeceğini bir yıl yayına ara verildiğini yazmış. Biraz araştırınca özverili çalışmasının yanısıra, Sinan Bey’in Ocak Medya sitesinin tüm masraflarını da kendisinin karşıladığı bilgisine ulaştım. Bu sıkıntılarını yazarlara hiç iletmedi. Ocak Medya’nın bir özelliği her görüşten her kesimden yazarın görüşlerini özgürce, çok sesli ve bağımsız olarak ifade edebilmesi idi. Yazılarımı okuyan bazı arkadaşlarım sadece beni değil diğer yazarları da takip ettiklerini ifade etmişlerdi. Bu özgür ve çok sesli yazı ortamını sağlayan Sinan Eskicioğlu idi.

Ocak Medya yayınlarına bir yıl ara verecek. Eskicioğlu’nun gerekçeleri arasında Türkiye’deki seçimler nedeniyle ortaya çıkan gerginlikler de var. Malum troller mi rahatsızlık vermişti yoksa bazı çevreler mi eleştirmişti?  Eskicioğlu’nun kısa ve özlü mesajında ayrıntı verilmemiş ancak satır aralarından anlaşılan bu yayın organını durdurmaya varan tehdit ve eleştirilerin ağır olmasıydı. Yapılan baskı ve ağır eleştiriler basın ile ifade özgürlükleri açısından seçime giden bir ülkede durumun vehametini gösteriyor.

Çok sesliliğe karşı olmak, tek sesli toplum istemek ümmet anlayışını temsil eder. Düşünmeyen, sorgulamayan, sürekli aynı görüşleri savunan biat kültürünün hakim olduğu toplumlarda ilerleme, demokrasi ve özgürlükler yoktur. Örneğin bugün Orta Doğudaki çoğu emirlik, krallıkla yönetilen Arap ülkelerindeki toplumlar böyledir. Halbuki çok seslilik zenginliktir. Farklılıklar, farklı görüşler bulundukları toplumların ileriye gitmelerini sağlar.

Bu siteye yazdığım yazılar hiç değişime uğramadı. Hatta Sayın Eskicioğlu, dışardan atanan büyükelçilerle ilgili bir yazıma yapılan eleştiriyi ve baskıyı kendisinin yanıtladığını aylar sonra bildirdi.

Ne diyelim Hintli devlet adamı ve düşünür Mahatma Gandi’nin dediği gibi “Bizde veda etmek yoktur. Nereye giderseniz gidin daima kalbimizde olacaksınız” Mevlana Celaleddin Rumi ise veda konusundaki düşüncesini şöyle açıklamış; “Vedalar gözü ile sevenler içindir, gönülden sevenler ayrılmaz”

Sinan Eskicioğlu ve Ocak Medya çalışanlarına veda edemem. Onlara içten teşekkürlerimi sunarım.

Herşeyin daha güzel olacağı zamanlarda buluşmak üzere diyelim.

Önceki İçerikBireyler olarak sohbet edebileceğimiz Yarın’larda görüşünceye kadar… 
Sonraki İçerikŞimdi Kısa Bir Ara!
Ocak 2019'da emekli olmuştur. Dışişleri Bakanlığı Statejik Araştırma Merkezi Başkan Yardımcılığı ve Başkan (2011- 2012). Vatikan Büyükelçiliği Birinci ve daha sonra Elçi Müsteşar (2006-2011). Protokol Daire Başkanı (2001-2005). İsveç Stokholm Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı (1998-2001). Slovenya Ljubljana Büyükelçiliği Müsteşarı (1996-1998). Boru Hatları ve Enerji Dairesi Başkanı (1994-1996). Kafkas İşleri Dairesi Şube Müdürü (1992-1994). Hollanda Deventer Başkonsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı (1988-1992). Enformasyon Dairesi Başkatip (1986-1988). Endonezya Cakarta Büyükelçiliği İkinci Katip (1984-1986). Londra Büyükelçiliği İkinci Katibi (1980-1983). Kıbrıs Siyasi İşler Dairesi İkinci Katip (1978-1980). Papalık Gregoryen Üniversitesi Temel Teoloji Lisansı Diploması(2007-2010). A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü SBF Master Derecesi (1988). Basılı Tez: “İngiliz İmparatorluğundan Commonwealth'e:İki Dünya savaşı Arasında Çanakkale Krizi 1919-1939”. "London School of Economics"'de misafir öğrenci (1988). A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Lisans Diploması (1976). Ödüller İtalya Cumhurbaşkanı G. Ciampi tarafından Ankara'da tevdi edilen “Şövalye” ünvanı (Cavallieri Stella Stara per la Solidarita Italiani) Eylül 2005. İran Büyükelçisi Dowlatabadi tarafından tevdi edilen Humeyni Altın Nişanı Eylül 2005. Dinlerarası diyaloga katkılarından dolayı Papalık Tiberina Akademisi Şeref Üyeliği Kasım 2007. İngilizce, Maley dilleri (Bahasa Endonezya ve Maley) İtalyanca bilmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz