VIP uçak açıklaması.. Bütçeden çıkan 1 TL bile söz konusu değil; Bahçeli’ye saygılıyız

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT’in sınır ötesi operasyonlarının devam edeceğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Katar’ın hediye ettiği VIP uçakla ilgili açıklamasını da değerlendiren Kalın, “Bütçeden çıkan 1 TL bile söz konusu değil. Yeni bir siyasi polemik yaratmanın anlamı yok. Bahçeli’nin görüşünü saygıyla karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Modern diplomasi tarihine geçecek adımlar atıyoruz.” diyen Kalın, şunları söyledi: “Dün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısını yaptık. Cumhurbaşkanımızın diplomatik girişimleriyle varılan İdlib Mutabakatıyla büyük insani kriz önlendi. İdlib saldırısı bu sayede önlenmiş oldu. Bu mutabakat neticesinde ilgili birimlerimiz çalışmalarını yürütüyorlar. Bunun detayları MİT, TSK ve özel kuvvetler birlik içerisinde Ruslarla birlikte sahada çalışıyorlar. Daha önce de İdlib’le ilgili çalışmalar vardı. Bu çalışmalar şimdi yoğunlaştırıldı. Terör unsurlarının ayrıştırılması bizim için de önem arz ediyor. Biz bunu Afrin’de, Cerablus, El-Bab’da gösterdik. Aynı tavrımız Suriye’nin sınır bölgelerinde de geçerlidir. Biz bunu bir bütün olarak görüyoruz.

ABD ile varılan Münbiç mutabakarının uygulanması büyük önem arz ediyor. Ortak devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. 90 günlük takvim konulmuştu, daha fazla vakit geçirmeden bunu uygulanması büyük önem arz ediyor. Münbiç yol haritasının herhangi bir gecikme olmadan uygulanmasını bekliyoruz. Biz üzerimize düşeni yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz.

Siyasi süreçte bütün aktörlerin rol alması, anayasa yazım süreci ve seçim süreci için uluslararası toplumdan katkı bekliyoruz. Türkiye’yi daha fazla desteklemeleri aşikardır. 3+3 milyar Euro şekliden vaat edilen fonların gecikmeli olarak geldiğini biliyoruz. Suriye, dünyadaki mülteci krizinin merkezidir.

MİT ve ilgili güvenlik kurumlarımızın yurt dışında yürüttüğü operasyonlar var. Bu operasyonlar kararlılıkla devam edecek. Reyhanlı’da olduğu gibi 1 yıl, 3 yıl, 5 yıl sonra da olsa suç işleyenler adaletin önüne çıkarılacaktır. Hangi terör örgütü hangi yöntemi kullanırsa kullansın işledikleri suçlar cezasız kalmayacaktır.

ABD olur başka yerler olur. FETÖ’nün yuvaladığı yerlere dönük operasyonlarımız devam edecek. Devletin nefesini enselerinde hissetmeye devam edecekler. Her an her yerde her şey olabilir. FETÖ’nün rahat nefes almasına izin vermeyeceğiz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz