Yahoo ABD İstihbaratı İçin Gizlice Müşterilerinin E-Postalarını İncelemiş

0

Reuters’dan edinilen bilgiye göre Yahoo ABD istihbarat servisinin talep ettiği özel bilgiler için müşterilerinin e-postalarını incelediği ortaya çıktı. Yahoo’nun müşterilerine gelen e-postları incelemek için özel bir yazılım geliştirdiği bildirildi. Eski Yahoo çalışanlarına dayandırılan bilgilere göre şirketin Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın (NSA) emirlerine uyduğu belirtildi. Böylece ilk defa bir internet şirketinin istihbarat servisinin emirlerine uyarak hesapta saklanan mesajlar ya da gerçek zamanlı olarak az sayıda hesabı taramak yerine gelen tüm mesajları taradığı vurgulandı.

Reuters İstihbarat yetkililerinin e-postalarda ne tür bir bilgi aradıklarına dair bir bilginin olmadığını ancak Yahoo’dan bazı karakterleri aramasını istediğini bildirdi. Haberin ortaya çıkması üzerine Yahoo konu ile ilgili olarak ‘hukuka saygılı bir şirket olarak ABD yasalarına uyduğuna’ dair bir açıklama yaparken NSA’nin bu konuda bir yorum yapmaktan kaçındığı belirtildi.

Bu bilginin ortaya çıkması üzerine gözlerin çevrildiği diğer iki e-posta servisi sağlayan şirketler, Google ve Microsoft, böyle bir e-posta taraması yapmadıklarını açıkladı. Her iki şirket kendilerine böyle bir talebin gelmediğini, gelse bile reddedeceklerini açıkladılar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz