Yalnızlık hakkında bilmeniz gerekenler!

0
Rabia Güner

Yalnızlık hissinden bir çoğumuz dert yanarız. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için yalnızlık hakkında bilmeniz gerekenlerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Hayatımızın bazı dönemlerini yalnız geçirmiş olabilir ya da kalabalıklar içinde yalnız hissediyor olabiliriz. Bu yüzden yalnızlık oldukça önemli bir konudur ve farkındalık ister. Peki, yalnızlık hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Acı

Ücretsiz Dağın Kenarında Oturan Kadın Stok Fotoğraflar

Yalnızlık hissi, insan beyninde adeta fiziksel bir acı gibi algılanır. Nihayetinde insanlarla iletişim ve etkileşim halinde olmak önemlidir. Tarih boyunca insanlar klanlar halinde yaşamışlardır. Çünkü bu sayede hem bedenen hem de ruhen kendilerini korumuşlardır.

Yalnızlık bakıldığında kronik düzeyde deneyimlenen her insan için farklıdır. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yalnızlık beyin tarafından fiziksel bir acı gibi algılanarak insanın ruhsal dengesinde olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Uyku

Ücretsiz Yandan Bir Tepeye Bakan Yerde Oturan Kadın Fotoğrafı Stok Fotoğraflar

Yalnızlık, uyku problemlerine neden olur. Yani siz ne kadar yalnız hissederseniz uyku alışkanlıklarınız da bir o kadar konforsuz ve yetersiz olacaktır. Genelde bunun tam tersi olacağı düşünülür.

Aslında yalnız uyuyan insanlar, birlikte uyuyan insanlara kıyasla daha fazla uyku problemi yaşar. Birisiyle uyumak uyku sorunlarıyla mücadelede önemli bir nokta olabilir.

Tehlike

Ücretsiz Yeşil Dağ önünde Mavi Ve Beyaz Ekose Elbise Gömlek Giyen Kadın Stok Fotoğraflar

Yalnızlık bazen tehlikeli olur. Hatta genel olarak yalnızlık erken ölüme sebep olabilir bile diyebiliriz. Çünkü 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre yalnız insanlar, çift olanlara kıyasla çok daha erken ölmektedir.

Yalnız kalan yaşlı insanların yaşıtlarına göre ölüm oranı daha yüksektir ve aynı zamanda yalnızlık bağışıklık sistemini de zayıflatır. Hastalığa yakalanma oranları çok daha yüksektir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz