Yamaha Niken

0
Prof. Dr. Orhan Yılmaz

Niken, Japon motosiklet üreticisi Yamaha’nın 2018’den beri “Yatan Çoklu Tekerlek” (Lying Multi Wheel) teknolojisi ile ürettiği, bir motosiklettir. 

Yamaha 2010’lu yılların başında, bir konsept model olarak “Virajlarda Yatırılabilir Çok Tekerlekli” bir motosiklet üreteceğini duyurmuştu. 

2014 yılında 125 cc.lik Yamaha Tricity’yi piyasaya sürdü. 

Bu tip bir dizayna sahip motosiklet üretmekteki temel amaç, motosikletin gövdesi virajda yatırıldığında, iki ön tekerlek birbiriyle bağlantılı olarak hareket ederken, gövdenin normal bir motosiklet gibi hareket edebilmesi idi. 

Tricity modelinin piyasada tutulması üzerine, Niken modeli bir konsept motosiklet olarak 2015 Tokyo Motor Show’da gösterildi. 

2017 Tokyo Motor Show’da lansmanı yapıldı. 13 Eylül 2018’de Japonya’da piyasaya sürüleceği açıklandı ve aynı gün sipariş alımı başlandı. 

Alışılmışın dışında bir dizayna sahip Niken’in virajlarada yatırılabilir ön tekeri, iki adettir. Japonca’da “ni” iki, “ken” ise kılıç anlamına gelir. Yani Niken, 2 ön tekere gönderme yaparak, “Çift kılıç” demektir. 

Yamaha, Niken’i üretme amaçları olarak;

-“Biz, 3 tekerlekli bir araç yapmak istemedik. Bir motosiklet yola nasıl daha iyi tutunur, virajda nasıl daha güvenli olur, bu esnada da daha çok sürüş keyfi nasıl alınır, onu araştırdık. Araştırmamızın sonucunda, öne bir tekerlek daha eklemenin, istediklerimizi çözebileceğini düşünerek, tasarımımızı yaptık.” şeklinde açıklıyor. 

Çünkü motosiklet sürüşünde en korkulan durum, motorun virajda önden kayarak devrilmesidir. 

Yamaha’nın mühendislerine göre, hareket halindeyken, yani motor yürür haldeyken, öndeki tekerleklerden herhangi birinin yerden kesilmesi mümkün değil. Mühendisler; 

-“Sürüş sırasında, motosikleti devirmek gerçekten beceri gerektirir. Ama, eğer öndeki tekerlerden biri havaya kalkarsa, düşmüşsünüz demektir” iddiasındalar. 

Yamaha ayrıca ısrarla; 

-“Bu motosiklet, çok daha hızlı viraj alabilecek kapasitede bir motosiklettir. Ancak biz bu motosikleti, deneyimli sürücüler için tasarladık” diyor. 

Yani, çift tekerli olması dolayısı ile Niken, öyle her acemi motorcunun kullanabileceği bir makine değil. 

Niken’i hareket ettiren motor; Yamaha MT-09 ve Tracer 900’da da kullanılan su soğutmalı, sıralı üç silindirli, 115 BG güç üreten, 845 cc motordur. Niken 225 km/h hız yapabiliyor. 

Niken’de ABS standart donanımdır. 

Ancak Niken’in çok önemli bir teknolojik yeniliği vardır. Üç tekerleğin her birinin kendi dönüş sensörü ve fren kontrol cihazı vardır ve tüm tekerler ayrı ayrı kontrol edilir. 

Niken’de seyir kontrolü (Cruise control), kaydırmalı debriyajı (Assist slipper clutch), hızlı vites değiştirme sistemi (Quick shift system), 2 kademeli arka teker çekiş kontrol sistemi (Traction control system), sürüş modunu değiştirme sistemi (Driving mode switching function) ve bilgisayar kontrollü gaz kelebeği (Yamaha chip controlled electric throttle) gibi birçok teknolojik unsur da vardır. 

Klasik motorlarda aynalar genellikle gidona bağlı iken, Niken’de aynalar, motorcular arasında “kafa” olarak adlandırılan, ön far kısmında takılıdır. 

Bisiklette ve motosiklette, ön tekerin iki yanından yükselen, yukarıda birleşen ve motorun ana gövdesine bağlantıyı sağlayan parçaya “çatal” adı verilir. Ancak motosikletteki yan çatal parçaları amortisörlerden meydana gelir. 

İlk üretilen Tricity’de çatal amortisörleri, öndeki 2 tekerin iç kısmında yer alıyordu. Ancak her tekerin çift amortisör çatalı vardı. 

Yamaha mühendisleri, Niken’i tasarlarken, çatal amortisörlerini 2 tekerin dışına yerleştirmişlerdir. Niken’de de her tekerin kendi çift amortisör çatalı var. 

Bu sayede, Niken’in, aralarında 41 cm mesafe bulunan ön tekerleri virajlarda 45 derecelik bir açıyla yana yatabilir. 

Niken’de geliştirilen yeni direksiyon mekanizması ile normal bir motosikletinkine çok yakın bir direksiyon hakimiyeti sağlanır. 

Motosiklette fren yapıldığında, öne doğru bir yığılma olduğundan, arka teker tam havalanmasa bile, yere teması oldukça zayıf kalır. 4 tekerli taşıtların aksine, motosikletlerde fren sırasında durmayı asıl olarak ön teker sağlar. 

Ayrıca, hemen tüm motosikletlerin ön tekerleri, arka tekerlerden daha incedir. Çünkü motordan alınan hareket; kayış, zincir veya şaft yardımı ile arka tekere iletilir. 

Niken’in tasarım olarak ön tekerinin çift olarak düşünülmesi, ön tekerin sahip olduğu bu dezavantajları gidermek içindir. 

Nikende çift ön teker olduğundan, daha sağlıklı bir frenleme sağlanır. 

Ayrıca, virajlarda da çift ön teker yola daha iyi bir tutuş sağlayarak, ön tarafın kayma olasılığını azaltır. Niken, diğer klasik 2 tekerli motorlara göre, virajlarda güvenli bir şekilde daha fazla yatar. 

Niken’in başka bir özelliği ise, örneğin 30, 40 veya 50 derecelik açıyla bir kaldırıma güvenli bir şekilde çıkabilirsiniz. 

Ancak önü, tek tekerli olan motosikletle bunu yapmaya kalkışırsanız, ön teker büyük ihtimalle kaldırıma çıkamayıp kayar ve kaza yaparsınız. 

Niken’de kullanılan çift teker ve bazı ilave mekanik parçalardan dolayı, Niken’in ağırlığı, MT-09’dan 70 kg daha fazladır. 

Ağustos 2022 fiyatları ile 2020 model Niken 395.000 TL, 2020 model Niken GT ise 429.300 TL. 

Halen Türkiye’de 2021 ve 2022 modellerin satışı yok. Avrupa satış fiyatı ise 15.000 Euro.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz