Yaptırım kararlarını, Trump’ın, gücünü kullanarak bertaraf etmesini umuyoruz..

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması sonrası ABD Kongresi’nde kabul edilebilecek olası yaptırım kararları hakkında konuştu.

Washington’da açıklama yapan Kalın, “Eğer ABD Kongresi böyle bir karar alırsa Başkan Trump’ın gücünü kullanarak kararı bertaraf etmesini umuyoruz. Kongreyi ikna etmek için iyi bir neden bulabilir.” dedi. “Trump size açık bir şekilde böyle bir imada mı bulundu?” sorusuna ise Kalın, “Hayır, bulunmadı. Ancak işte size ilettiğimiz mesaj bu şekilde.” diye konuştu.

Euronews’in aktardığına göre Kalın, daha önce “ABD’nin Türkiye’yi kaybetmeyi göze alabileceğine inanmıyorum.S-400 kararı bir gecede alınmadı. Biz ABD’den Patriot sistemlerini alabilmek için çok uğraştık. ABD’den veya bir NATO üyesinden hava savunma sistemi almaya hazırız ancak bunun bizim koşullarımızı sağlıyor olması lazım.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokrat Senatör Bob Menendez, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini alacağını duyurması sonrası F-35 savaş uçaklarının Ankara’ya teslimatı ile ilgili kısıtlama getiren maddeleri içeren tasarıyı Kongre’ye sunmuştu.

Tasarıda, uçakların Türkiye’ye transferinin onaylanması ya da transferi için bir kaynak ayrılması; F-35’lerin uçuş desteği ve bakımı için gerekli entellektüel hakların ve teknik verilerin transferi; F-35ler için hangar yapımı ya da yapımına destek verilmesi için kaynak ayırılmasının kısıtlanması öngörülüyordu.

Tasarıda ayrıca Türkiye’nin bu alımlarla ilgili olarak 2017’de kabul edilen Avrupa ve Avrasya’da Rus Etkisini Azaltma kanununa aykırı bir işlem yaptığı ve NATO ittifakının bütünlüğünü tehlikeye atacağı belirtilmişti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz