Yargı düzenlemesinde geri adım..

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ülke çapında 13 haftadır kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alacağı bildirildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Netanyahu, sabah saatlerinde yargı düzenlemesini askıya aldığını açıklamayı planlıyor.

Öte yandan, Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail’de adı açıklanmayan üst düzey bir polis yetkilisi, “Protestoların kontrolünü kaybettik.” ifadesini kullandı.

Başka bir güvenlik yetkilisi de “Şu anda dışarıda olanlar delilik. Göstericilerin üzerine tekrar atık su püskürterek olayları yatıştıracağını düşünenler yanılıyor. Bu durumu kontrol altına alamayacağız.” dedi.

Yedioth Ahronoth gazetesi de söz konusu protestolara ilişkin haberinde “Polis, Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından Tel Aviv’in ana arteri Ayalon’da gerçekleşen büyük gösterilerin kontrolünü tamamen kaybetti.” ifadelerini kullandı. Gazete, bölgede bulunan polislerin buraya akın eden göstericilerin alana girişini bile engellemediğini yazdı.

İsrail'deki tartışmalı yargı reformu koalisyonda çatlağa neden oldu

Protestoların hedefindeki Netanyahu’nun, yargının yetkilerini kısıtlayan “yargı reformunu” askıya alacağı bildirilirken, koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortakları bu adıma karşı olduklarını duyurdu.

Açıklamalarıyla hem İsrail’de hem de uluslararası alanda tepki toplayan aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in partisi Dini Siyonizm, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Parti açıklamasında, tartışmalı yargı düzenlemesinin askıya alınmasının “şiddet, anarşi ve askerlik görevini reddetmeye teslim olmak anlamına geleceği ve seçim sonuçlarını mahvedeceği” ifade edildi.

Seçim sonuçlarıyla “kendilerine İsrail demokrasisinde bir denge oluşturma görevi verildiğini” belirten Dini Siyonizm Partisi, tavize, diyaloğa açık olduklarını ancak “bunun İsrail demokrasisindeki merkez güçlerin darbe tehdidi altında olmayacağını” kaydetti.

Netanyahu’nun bir diğer aşırı sağcı koalisyon ortağı Yahudi Gücü Partisi lideri ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yargı düzenlemesinin askıya alınmaması ve “anarşiye teslim olunmaması” çağrısında bulundu.

Ben-Gvir, paylaşımında, İsrail’de yargı düzenlemesinin durdurulmasının “savaş pilotlarının oylarını piyade erlerinin oylarından, yüksek teknoloji sektörünün oylarını işçilerin oylarından daha değerli yaptığını” belirtti.

Öte yandan İsrail’in “Kanal 12” televizyonu, Ben-Gvir’in, yargı düzenlemesinin durdurulması halinde “koalisyon hükümetini devirme” tehdidinde bulunduğunu aktardı.

Beyaz Saray, İsrail'de "yargı reformu” planı nedeniyle yaşananlardan endişeli

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, İsrail’de siyasi krize yol açan “yargı reformu” planı nedeniyle yaşanan gelişmelerden “derin endişe” duyduklarını açıkladı.

Watson, konuya ilişkin yazılı açıklamasında İsrail’e uzlaşı çağrısında bulunarak, “İsrail’de bugün yaşanan olaylardan ötürü derin endişe duyuyor, acil uzlaşıya olan gerekliliğin tekrardan altını çiziyoruz.” ifadesini kullandı.

Watson, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde “demokratik değerlere bağlılık” vurgusu yaptığını aktararak, “Demokratik toplumlar, kontroller ve dengelerle daha güçlenirler.” görüşünü paylaştı.

Demokratik sistemlerde yapılacak köklü değişimlerde geniş kamuoyu desteğinin aranması gerektiğini vurgulayan Watson, “Bunun (uzlaşının), İsrail ve vatandaşları için ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanıyoruz. ABD’nin, İsrail’in güvenliğine ve demokrasisine verdiği destek güçlü ve sarsılmaz olmaya devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz