Yarım milyon Afgan göçü uyarısı..

0

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan’da 2021’in sonuna kadar yarım milyona kadar ek mültecinin beklendiğini açıkladı. BM Mülteciler Yüksek Komiser (UNHCR) Yardımcısı Kelly Clements, “Sayısal olarak, bölgede yaklaşık 500 bin yeni mülteci için hazırlanıyoruz. Bu en kötümser senaryo.” dedi.

Clements, “Artan güvensizlik ve şiddetin, yalnızca bu yıl, yüzde 80’i kadın ve çocuk olan yarım milyondan fazla Afgan’ın yerinden edilmesine neden olduğunu biliyoruz.” diye konuştu. Halihazırda 2,2 milyondan fazla Afgan’ın İran ve Pakistan tarafından ağırlandığını belirten Clements, göçün, “İnsanların hayatta kalmak ve en temel insan haklarından yararlanmak için sahip oldukları tek seçenek olduğunu unutmayın.” ifadelerini kullandı.

UNHCR’ye göre İran ve Pakistan ayrıca birçok belgesiz insan da dahil olmak üzere çeşitli statülere sahip 3 milyon Afgan’a ev sahipliği yapıyor. UNHCR, Dünya Gıda Programı ve Unicef dahil olmak üzere BM kuruluşlarının ve ayrıca sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini finanse etmek için bu yıl 254.4 milyon Euroluk fon çağrısında bulunuyor. UNHCR’nin raporuna göre 2020 yılı sonuna kadar 2,9 milyon Afgan ülke içinde yer değiştirdi.

Güvenlik taraması

AB’nin göç ve güvenlik konularından sorumlu İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Avrupa’nın Afgan mültecilerin güvenlik taramasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Johansson, “Avrupa’nın, Avrupa Birliği’ne karşı güvenlik tehdidi oluşturabilecek insanları almadığımızdan emin olması gerekiyor. Bir kişi bir güvenlik tehdidi olabilir.” dedi. AB komiseri, ulusal sınır yetkililerinin “güvenlik nedenleriyle insanları doğru türde tarama” yapması gerektiğini kaydetti.

Politico’ya konuşan Johansson, sığınma talebinde bulunan Afganların güvenli şekilde kabulüyle ilgili olarak “Araçlara sahibiz, ancak tüm üye devletlerin bunları aynı şekilde kullanmayı kabul ettiğinden emin olmamız gerekiyor.” dedi.

Avrupa Komisyonu, geçen yıl parmak izlerini içeren Eurodac adlı büyük bir göç veritabanını kullanarak Avrupa’ya gelen herkes için zorunlu tarama ve kayıt yapılmasını önerdi. Bu yöntem, sığınmacıların toplu gözetimine olanak sağladığı için insan hakları grupları tarafından ağır bir şekilde eleştirildi.

Yargı önünde hesap vermeli

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Afganistan’ın başkenti Kabil’de IŞİD’in üstendiği havalimanı yakınlarındaki saldırılarının sorumlularının yargı önünde hesap vermesini istedi.

BMGK tarafından yapılan açıklamada, “Sivilleri ve sivillerin tahliyesine yardım eden personeli kasıtlı hedef alan tiksindirici saldırıyı kınıyoruz. Bu menfur saldırıların failleri ve finansörlerinin sorumlu tutularak hesap vermesi gerekir.” denildi.

BMGK’nin 15 üyesi tarafından ortak yapılan açıklamada, Afganistan’daki tüm taraflara uluslararası insani hukuka saygı duyma ve sivilleri koruma çağrısı yapıldı. Afganistan’daki tüm taraflara sivillerin güvenli bir şekilde tahliye edilmesine izin verilmesi çağrısında da bulunan BMGK, Afgan topraklarının herhangi bir ülkeyi tehdit eden ya da bir ülkeye saldırı için kullanılan bir yer haline gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban’ın Kabil Havaalanı’nın çalıştırılabilmesi için Katar’dan teknik yardım istediği bildirildi.

El Cezire, Taliban kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, söz konusu teklifin Katar yetkililerine iletildiğini aktardı. Taliban’ın önce Türkiye’den teknik destek istediğini aktaran Reuters, radikal İslamcı grubun 31 Ağustos’ta yabancı ülkelerin birlikleri ülkeden ayrıldıktan sonra Türk askerlerini de topraklarında istemediğini hatırlattı.

Türkiye’nin NATO birlikleri ayrıldıktan sonra Afganistan’dan ayrılacağını aktaran Reuters, güvenlik açısından birliklerinin Afganistan’da kalmaması halinde Türkiye’nin sadece havaalanının teknik olarak işletilmesini kabul etmediğini duyurdu. Kabil Havaalanı’nda yaşanan kanlı intihar saldırıların ardından burasının çalıştırılmasının oldukça tehlikeli olabileceği öngörülüyor.

Milli Savunma Bakanlığı da Afganistan’daki Türk askerlerinin tamamen tahliye edildiğini açıkladı. Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında 170’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz