Yaşasaydı bugün birinci sınıfa başlayacaktı..

0

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak’ın İdil ilçesinde 3 Eylül’de zırhlı aracın çarpması sonucu ölen 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nun hayatta olsaydı bugün birinci sınıfa başlayacağını söyledi.

“Bakın hiç ses yok toplumda buna ilişkin olarak, ses yok! Bir sessizlik var. Ya 7 yaşındaki bir çocuk panzerin altında kalmış, buna normal bir trafik kazası diyemezsiniz.” diyen Sezgin Tanrıkulu, şunları ifade etti:

“Mihraç, bugün okula başlayacaktı, 1. sınıfa; Şırnak İdil ilçesinde bir panzerin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Bakın hiç ses yok toplumda buna ilişkin olarak, ses yok! Bir sessizlik var. Ya 7 yaşındaki bir çocuk panzerin altında kalmış, buna normal bir trafik kazası diyemezsiniz, denmemeli! İçişleri Bakanı’nın, yetkililerin bir şey söylemesi lazım, çünkü geçen ay da ağustos ayında da Ahlat’da olmuştu benzer bir olay. 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı Kolordu Komutanı’nın konvoyunun altında Eyüp bebek, Eyüp çocuk, kaç yaşında ise 5 – 6 yaşlarında olması lazım, o da konvoyun hızla gitmesi sonucu yaşamını yitirdi.”

Yayınladığı videoda ile askeri aracın çarpması sonucu ölen çocuklara ilişkin değerlendirmede bulunan Tanrıkulu, İnsan Hakları Derneği’nin verilerine atıfta bulunarak şöyle konuştu:

“Bugüne kadar 37 çocuk bölgede, -bakın hepsi Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da, Mardin’de olan ölümleri söylüyorum ben- 37 çocuk zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Silopi’de olay aklımdan hiç çıkmaz: Yatağında uyuyan iki çocuk, Muhammed ile Furkan olması lazım adları, yaşamlarını yitirdiler. Hiçbir ceza almadılar, zırhlı araç yatak odasına girdi! Bakın bunlardaki cezasızlık, özellikle altını çizerek söylüyorum, bir bölgede ve oradaki çocuklara yönelik bu cezasızlık eylemleri insanlarda başka soruların oluşmasına neden oluyor. Dolayısıyla hiç olmazsa etkili bir soruşturma yaptığınızı gösterin, etkili bir yargılama yaptığınızı gösterin. Bunun kaza olduğu konusunda insanları ikna edin. Biz her türlü desteğe hazırız. Ama 37 çocuğun, son 3-4 yılda zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirmesi olağanüstü bir şeydir. Ben diğer ölümleri saymıyorum, ateş edilmekle olan ölümleri saymıyorum. Böyle bir tabloyla da karşı karşıyayız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz