Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir..

0

İçişleri Bakanlığının “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması kapsamında ülke genelinde birçok noktada şerit boyama etkinliği gerçekleştirildi.

İstanbul’da İçişleri Bakanlığınca, kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması yapıldı.

Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, üzerinde “Yayalar kırmızı çizgimiz” yazılı maske ve şapka taktı. Etkinliğe katılan öğrencilere kırmızı düdük ve hediyeler veren İnce, daha sonra Vali Köşger ile yaya geçidini kırmızıya boyadı.

İnce, gazetecilere, yayaların kırmızı çizgileri olduğunu söyleyerek, “Öncelik yayanın, öncelik hayatın. Trafik güvenliği ciddi bir mesele, diğer güvenlik alanları gibi. Çok can kayıpları verdik, çok acılar çektik. İstiyoruz ki vatandaşlarımız bundan sonra böyle acılar yaşamasın, trafik konusunda can kaybımız olmasın. Hedefimiz trafik kazasında sıfır can kaybı olsun.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Vali Hüseyin Aksoy’la birlikte Ali İhsan Paşa Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarında düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada bir grup öğrenci, ellerinde “Yayalar kırmızı çizgimiz”, “Yayayım bu yolda ben de varım” dövizleri taşıyarak sürücüler için farkındalık çalışması yaptı.

Bakan Yardımcısı Erdil ve Vali Aksoy, yaya geçitlerindeki tek şeridi kırmızıya boyadı. Gazetecilere açıklama yapan Erdil, ülkenin dört bir tarafında “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” uygulamasının gerçekleştirildiğini, bu çalışmayla trafikte yaya güvenliğini artırmayı amaçladıklarını söyledi. 

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, beraberindeki Vali Yunus Sezer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, öğrenciler ve diğer yetkililerle, Hürriyet Caddesi üzerindeki yaya geçidinde düzenlenen “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” etkinliğine katıldı. Durdurulan araç sürücülerine etkinlik hakkında bilgi veren Çataklı ve öğrenciler, sürücülere maske ve bilgilendirici broşür verdi. Çataklı, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyada 2011 ile 2020 yılı arasında trafik kazalarına bağlı ölümleri yüzde 50 azaltma hedefinin olduğunu söyledi.

Bu kapsamda 2012 yılında Kara Yolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandığını, ardından da 2017 yılında Trafik Güvenliği Uygulama Belgesi’nin yürürlüğe konulduğu anımsatan Çataklı, şöyle konuştu:

“Yine 2011-2020 yılları arasında Kara Yolları Trafik Kanunu’nda da önemli değişiklik yaparak yayalara öncelik verilmesi hususunda bir düzenleme de getirildi. Bu hazırlanan belgeler, yapılan yasal düzenlemeler üzerine özellikle 2019-2020 yılında yoğun bir şekilde kampanyalar yürüttük. Neticede 2011 ile 2020 yılı arasında tüm dünyada iki ülke bu hedefi yakalayabildi. Bunlardan birisi Türkiye. Trafik kazalarında can kayıpları 2020 yılı sonu itibarıyla 10 yıllık dönemde yüzde 56 azaldı. Müthiş bir sonuç ortaya çıktı. Daha fazla insanımızın hayata tutunması anlamına geldi.”  

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” projesi kapsamında Vişnelik Mahallesi Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen etkinliğe katıldı. “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin ile öğrenciler de bulundu. Bakan Yardımcısı Ersoy ve beraberindekiler caddedeki yaya geçidini kırmızıya boyadı.

Uygulama kapsamında Ankara’da öğrencilere trafik kuralları eğitimi verildi. Türkiye genelindeki uygulama çerçevesinde, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin, yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak, dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla Başkentte de yaya geçitlerinin ortasındaki çizgi kırmızıya boyanmaya başlandı.

“Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulamasına yönelik Bağlıca İlköğretim Okulunda jandarma personeli tarafından genel trafik kuralları ve trafikte yaya önceliği hakkında bilgi verildi. Okul bahçesine kurulan karayolu parkuru ve yaya geçidinde senaryo gereği yayaların ve sürücülerin uyması gereken kurallar anlatıldı. Öğrenciler, “Yayalar kırmızı çizgimiz”, “Hatalı sürücüye kırmızı düdük” ve “Önce yaya” yazılı pankartlar taşıdı.

Edirne’de, Eski Cami Kavşağı’nda gerçekleşen etkinlikte Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekti. Vali Canalp, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaya önceliğine olan duyarlılığın her geçen gün arttığını söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Edirne’nin yaya öncelikli uygulamalara en hızlı adapte olan illerin başında geldiğini belirterek, “Yayaların can güvenliğine dönüş mutluluk verici. Biz de belediye olarak ana arterdeki yaya geçidi tabelalarını ışıklandırdık, araçların daha dikkatli olmalarını sağlamak için. Bu kırmızı çizgiyi aynı zamanda Kovid-19 salgınına karşı da çekelim.” diye konuştu.

Cumhuriyet Meydanı’nda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Kılıç yaya geçitlerine kırmızı çizgi çizdi. 

Vali Yıldırım, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, trafikte yayalara da sürücülere de önemli görevler düştüğünü söyledi. Kırklareli’nde de düzenlenen etkinlikte yaya geçitleri kırmızıya boyandı. Adana’da, yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, geçit çizgileri kırmızıya boyanmaya başlandı.

Vali Süleyman Elban, Süreyya Nihat Oral İlkokulu önünde çocuklarla yaya geçitlerini kırmızıya boyadı. Elban, daha sonra sürücülerle sohbet etti, onlara çeşitli hediyeler verdi. Etkinliğin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Elban, medeniyet ölçülerinden birisinin de trafikte yayaların güvenli seyahat edebilmesi olduğunu söyledi.

Vali Ali İhsan Su, yaya farkındalığı için İsmet İnönü Bulvarı’ndaki yaya geçidine kırmızı çizgi çekti. Su, gazetecilere, sürücülerin okul önlerinde ve trafik ışığı olmayan geçitlerde önceliği yayalara vermesi gerektiğini ifade etti. Etkinliğe katılan öğrenciler ise ellerindeki “Yaya yolu benim yolum”, “Lütfen yol ver”, “Yayalar kırmızı çizgimiz” ve “Yayalar önceliklidir” yazılı pankartlarla sürücülere uyarıda bulundu.

Vali Rahmi Doğan, İskenderun ilçesinde düzenlenen programda, yaya geçidindeki çizgileri kırmızıya boyadı. Yaya önceliğini önemsediklerini aktaran Doğan, projenin farkındalık oluşturmak için uygulandığını anlattı. Doğan, yayalara öncelik vermenin medeniyetin gereği olduğunu ve tüm ilçelerde uygulamanın başlatıldığını vurgulayarak, herkesi hassasiyetle davranmaya davet etti.

Vali Erdinç Yılmaz, uygulama kapsamında Valilik Kompleksi önündeki Büyük Cadde’de yaya geçidinin bazı çizgilerini kırmızıya boyadı. Daha sonra Devlet Bahçeli Meydanı’ndaki yaya geçitleri önünde yapılan uygulamaya katılan Yılmaz ve Belediye Başkanı Kadir Kara, sürücü ve yayalara bilgilendirici broşür dağıttı.

Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla, Konya’da yoğun olarak kullanılan Alaaddin Bulvarı’ndaki yaya geçidinin ortasındaki beyaz şerit, kırmızıya boyandı.

Etkinliğe katılan Konya Valisi Vahdettin Özkan, yaya geçidine ilk kırmızı çizgiyi kendisi çekti. Ardından programa katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu ile ilçe belediye başkanları da fırça ile şeridi kırmızıya boyadı.

Karaman’da ise uygulama kapsamında, İsmet Paşa Caddesi’nde şerit boyama etkinliği yapıldı. Vali Mehmet Alpaslan Işık, etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının 2019 yılında “Trafikte Öncelik Yayaların” sloganı adı altında bir kampanya başlattığını hatırlattı. Vali Işık, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş ve İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin’in yaya geçidindeki orta çizgiyi kırmızıya boyamasının ardından etkinlik sona erdi.

Aksaray’da da Vali Hamza Aydoğdu, Ankara Caddesi’nde öğrencilerle birlikte farkındalık yürüyüşü yaparak, şerit boyadı. Aydoğdu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 81 ilde yayalara öncelik oluşturmak için farkındalık programı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Afyonkarahisar’da İsmet İnönü Caddesinde düzenlenen etkinlikte ise yaya geçidinin orta şeridi Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Jandarma Komutanı Yardımcısı Albay Halit Gülten ve öğrencilerce tarafından kırmızıya boyandı.

Etkinliğe katılan öğrenciler, ellerindeki “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” ve “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” yazılı dövizlerle sürücülere uyarılarda bulundu. Programda katılan öğrenciler Vali Çiçek’e “nazar boncuğu” hediye etti, Vali Çiçek de etkinliğe katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. 

Kırşehir’de Terme ve Lise caddelerinde düzenlenen etkinlikte, Vali İbrahim Akın, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ferhat Kuran, çocuklarla yaya geçitlerini kırmızıya boyadı. Çocuklar, broşür dağıtarak sürücülere yaya önceliği konusunda uyarılarda bulundu.

Uçhisar beldesindeki etkinlik Vali İnci Sezer Becel ve protokol üyelerinin katılımıyla Haydar Çankaya İlkokulu’nda yapıldı. Öğrencilere kırmızı düdük ve bilgilendirme broşürü dağıtan Becel, trafik kurallarına uyulması için herkese sorumluluk düştüğünü belirtti. Öğrencilerden trafik kurallarına uymayan aile üyelerini kırmızı düdükle uyarmalarını da isteyen Becel, daha sonra okulun önündeki caddede bulunan yaya çizgisini kırmızıya boyadı.

Sivas’ta Cumhuriyet Meydanı ve İstasyon Caddesi’ndeki yaya geçitlerinde düzenlenen etkinliğe Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, trafik polisleri ve öğrenciler katıldı.

Vali Ayhan ve protokol üyeleri, ilk olarak öğrencilerle yaya geçitlerini kırmızı şeritlerle boyadı. Protokol üyeleri daha sonra “30 Mart’ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” yazılı pankartları taşıyan öğrencilere eşlik ederek yaya geçitlerinde yürüdü.

Kayseri’de Cumhuriyet Meydanı ve İstasyon Caddesi’ndeki yaya geçitlerinde düzenlenen etkinlikte, Vali Şehmus Günaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, öğrencilerle belirlenen yaya geçitlerini kırmızı şeritlerle boyadı. Protokol üyeleri daha sonra, bilgilendirici pankartlar taşıyan öğrencilere eşlik ederek yaya geçitlerinde yürüdü, vatandaşlara broşür ve “Yayalar Kırmızı Çizgimizdir” yazılı şapkalar dağıttı.

Yozgat’ta Fuar Caddesi’nde Fatma Temel Turhan Ortaokulu yaya geçidine Vali Ziya Polat’ın katılımıyla kırmızı çizgi çekildi. Polat, gazetecilere, kentteki yaya geçitlerinin tamının boyandığını dile getirerek, “Amaç, öncelikle sıfır can kaybı, bir sayısı bile bizim için çok büyük bir rakam. Asıl amaç boyamak değil insanlar arasında farkındalığı oluşturmaktır.” ifadelerini kullandı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Dr. Sami Yağız Caddesi üzerinde öğrencilere yaya geçiş üstünlüğü hakkından bilgiler verdi. İl genelinde 80 noktada etkinlik gerçekleştirildiğini aktaran Şimşek, “Bu farkındalıkla yaya önceliğine vurgu yapılmaktadır. Sürücülerimizi bilinçlendirmek ve toplumsal bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Öğrencilere ve yayalara öncelik versinler. Sürücüler kurala uydukları takdirde kazaların önüne geçmiş olacağız.” dedi. 

İskele Caddesi’nde düzenlenen programa katılan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yer ve zemin işaretlemeleriyle sürücülerin dikkatlerini üst düzeye çıkarmayı sağlamak amacıyla başlayan uygulama kapsamında yaya geçidine kırmızı çizgi çizdi. Bilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının öncülüğünde tüm Türkiye’de hem farkındalık oluşturmak hem de bu konudaki kararlılığı göstermek için uygulama yapıldığını söyledi. Programa, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Hakkari’de Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri ile okulun önündeki yaya geçidine kırmızı çizgi çizdi. Akbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2020-2030 Trafik Planı çerçevesinde Türkiye’de özellikle yayalara çarpma ve kaza oranının düşürülmesi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bakanlığın birçok proje yürüttüğünü vurguladı. Etkinliğe, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kavukçu, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tevfik Kumbasar, Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Kahraman, trafik polisleri, jandarma trafik görevlileri, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Muş’ta da kentin birçok yerindeki yaya geçitlerine kırmızı çizgiler çizildi. Valilik binası önünde düzenlenen programa katılan Vali İlker Gündüzöz, bu yıl yaya önceliğine vurgu yapmak istediklerini söyledi. Programa Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve kurum amirleri katıldı.

Bitlis’te 100. Yıl Atatürk Ortaokulu önünde Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, kurum amirleri, öğrenciler, jandarma ve polis ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen programda, yaya geçidine kırmızı çizgi çizildi. Öğrenciler, polis ekiplerinin durdurduğu araçların sürücülerine broşür dağıttı, yaya geçidi hakkında bilgilendirdi. Proje kapsamında ekipler, kentteki tüm yaya geçitlerine kırmızı çizgiler çekti.

Giresun’da Çıtlakkale Mahallesi İnönü Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Vali Enver Ünlü, yaya geçidini kırmızı renge boyadı, araç sürücüleri ile sohbet etti. Ünlü, kurallara uymaları için uyardığı sürücülere kırmızı düdük ve uygulamayla ilgili tanıtıcı broşürler hediye etti. 

Trabzon’da, Atapark mevkisindeki bir alışverişi önünde düzenlenen etkinlikte, yaya şeritleri kırmızıya boyanarak farkındalık oluşturuldu. Vali İsmail Ustaoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her yerinde İçişleri Bakanlığınca yaya öncelikli trafik uygulaması başlatıldığını anımsattı.

Proje kapsamında toplumda farkındalık oluşturmak adına “Yaya önceliği kırmızı çizimizdir” mottosuyla ülke genelinde olduğu gibi Trabzon’da da yaya çizgilerinden birini kırmızıya boyadıklarını belirten Ustaoğlu, toplumun bu konuda duyarlılığını üst düzeye çıkartmayı amaçladıklarını kaydetti.

Gümüşhane’de ise Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Vali Kamuran Taşbilek, öğrencilerle yaya geçidindeki alan kırmızıya boyadı. Konuşmanın ardından Vali Taşbilek, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Etkinlik sonunda yapılan uygulamalı eğitimde, öğrenciler akülü arabalarla geldikleri yaya geçidinde karşıya geçmek isteyen protokol üyelerine öncelik verdi.

Ordu’da da trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla yaya şeritleri kırmızıya boyanarak, farkındalık oluşturulmasına dikkat çekildi. Vali Tuncay Sonel, Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’nde katıldığı programda yaya geçidini kırmızı renge boyadı, araç sürücüleri ile sohbet etti.

Vali Sonel, programda sürücülere uyarıcı broşürde dağıttı. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada ise, il genelinde 250 adet yaya geçidinde bu çalışmanın uygulanacağı bildirildi. Açıklamada, çalışmanın kısa sürede tamamlanacağı ifade edildi.

Artvin’deki uygulama kapsamında, Çayağzı Mahallesi Köprübaşı mevkisinde şerit boyama etkinliği yapıldı. Sürücülere broşür ve karanfil vererek trafikte yayalara öncelik konusunda uyaran Vali Yılmaz Doruk, etkinliğin amacının trafik kazalarının asgariye indirilmesine yönelik farkındalığı artırmak olduğunu ifade etti. Etkinliğe, İl Emniyet Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Kılınç, jandarma ve emniyet mensupları katıldı.

Vali Cüneyt Epcim ile Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla yaya geçitlerinde boyama yaptı. Uygulamaya katılan öğrenciler ve kolluk kuvvetleri, sürücülere ve vatandaşlara, yaya önceliğine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğünce hazırlanan broşürleri dağıttı.

Atatürk Caddesi Şeyh Cami önü yaya geçidinde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Kemal Çeber, sürücülerin yaya önceliği konusunda eskiye göre daha hassas olduğunu belirtti. Yaya geçidinin kırmızıya boyandığı etkinliğe, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, jandarma ve emniyet mensupları ile diğer ilgililer katıldı.

Erzurum’da yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, geçit çizgileri kırmızıya boyanmaya başlandı.

Bu kapsamda Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen etkinlikte, Vali Vekili Hamdullah Suphi Özgödek, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Arslan ve İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, sürücülere kırmızı düdük ve uygulamayla ilgili tanıtıcı broşürler hediye etti.

Erzincan Valisi Mehmet Makas, Ordu Caddesi’nde düzenlenen etkinlikte yaptığı açıklamada, kentteki 14 emniyet ve 20 jandarma bölgesinde “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması yapıldığını ifade etti. Yaya geçitlerinin kırmızıya boyandığı programa, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ile bazı kurum müdürleri katıldı.

Ağrı Valisi Osman Varol, Belediye Başkanı Savcı Sayan ile “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması kapsamında, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla Erzurum Caddesi’nde çocuklarla şerit boyama etkinliğine katıldı. Varol, boyama çalışmasıyla sürücülere “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” mesajının verilmeye çalışıldığını ve farkındalık oluşturarak yaya önceliği bilincinin oluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

Iğdır’da da Atatürk Caddesi’nde gerçekleşen etkinlikte, Vali ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Engin Sarıibrahim ile protokol üyeleri, öğrencilerin katıldığı programda yaya geçitlerinde durdurulan araç sürücülerini bilgilendirdi. Yay önceliğine dikkati çekmek amacıyla yapılan programda, sürücülere kırmızı düdük ve şapka dağıtıldı.

Tunceli’de de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” projesi kapsamında şerit boyama etkinliği düzenlendi. Uygulama kapsamında kentteki ana arterler ve caddeler ile okul çevrelerindeki yaya geçitlerinde kırmızı çizgiler çizildi. Atatürk Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe katılan Vali Mehmet Ali Özkan da trafikte yaya önceliğinin oluşturulması amacıyla sürücülerle sohbet ederek, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Kars’taki uygulama kapsamında ise ana arterler ve caddeler ile okul çevrelerindeki yaya geçitlerine kırmızı çizgiler çizildi, vatandaşlar bilgilendirildi. Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ile İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Cumhuriyet Caddesi’ndeki yaya geçitlerine öğrencilerle kırmızı çizgi çizdi. Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinlikleri düzenlendi.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ndeki etkinlikte, kentteki birçok noktada “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulamasının yapıldığını söyledi. Etkinlikle trafikte farkındalık oluşturduklarını anlatan Öner, daha sonra polis ekipleriyle aynı cadde üzerinde trafik denetimi yaptı. Etkinliğe katılan öğrenciler ise pankartlarla yaya önceliğine dikkati çekti.

Yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla merkez Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ve Sur ilçesindeki yaya geçitlerinin ortasındaki çizgiler kırmızıya boyandı.

Kayapınar ilçesi Fırat Bulvarı’ndaki uygulamaya Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Alper Çetinkaya katıldı. Uygulamada, sürücülere şapka, maske ve uyarı broşürleri dağıtıldı. 

Mardin’de Vali Ozan Caddesinde düzenlenen etkinlikte Vali Mahmut Demirtaş, vatandaşlara ve sürücülere proje hakkında bilgi verdi, sürücüleri yayalara yol vermeleri ve yaya yolunda durmaları konusunda uyardı. Vali Demirtaş, yaptığı açıklamada, farkındalık oluşturmak için etkinlik yaptıklarını, alınan tedbirleri hem takip edeceklerini hem de uygulayacaklarını söyledi. Programa, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Metin Ünlü, İl Emniyet Müdür Vekili Muhittin İlker Emir, kurum müdürleri, öğretmen, veli ve öğrenciler katıldı.

Bingöl’de de yaya geçitlerindeki bazı çizgiler kırmızıya boyandı. Vali Kadir Ekinci ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Genç Caddesi Dörtyol Kavşağında etkinliğe katılarak, çocuklarla yaya geçidini kırmızıya boyadı. Ekinci, daha sonra gazetecilere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının farkındalık çalışması içerisinde olduğunu söyledi. Polis ve jandarma ekipleri de sürücülere ve vatandaşlara broşür dağıttı, çocuklara maske, düdük ve trafik kurallarını içeren kitap hediye etti.

Bursa ve çevre illerde, İçişleri Bakanlığının “30 Mart’ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” uygulaması kapsamında yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.

Nilüfer ilçesi Odunluk Mahallesi’ndeki etkinlikte Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Mihraplı Caddesi’ndeki yaya geçidini kırmızıya boyadı. Özsoy ve beraberindekiler, sürücü ve yayalara şapka, maske ve kırmızı düdük dağıttı.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş tarafından kent merkezindeki yola kırmızı çizgi çekildi. “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla düzenlen program Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Vali Aktaş, etkinlikte Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tahsin Saruhan ve Sahil Güvenlik Grup Komutanı Binbaşı Ercan Oran ile vatandaşlara şapka, maske ve kırmızı düdük dağıttı. Sürücüler ve vatandaşlarla sohbet edip uygulama hakkında bilgi veren İlhami Aktaş, daha sonra, Demircioğlu Caddesi yaya geçidine fırçayla kırmızı çizgi çekti.

Kütahya Valisi Ali Çelik ve Belediye Başkanı Alim Işık, İçişleri Bakanlığının “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması kapsamında yaya geçidindeki çizgiyi kırmızıya boyadı.

Çelik, yaptığı açıklamada, yaya önceliği bilincinin oluşması için çeşitli uygulamaların hayata geçirildiğini söyledi.

Yalova Valisi Muammer Erol, yaya geçidindeki çizgiyi kırmızıya boyadı. Yalı Caddesi Kuşlu Park önünde bulunan yaya geçidindeki programda, Vali Erol, bir grup öğrenciyle bir araya geldi. “Önce Yaya” uygulaması kapsamında yapılan “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinliğinde öğrencilerle yaya geçidinden karşıya geçen Erol, daha sonra yaya geçidindeki çizgiyi kırmızıya boyadı. 

İçişleri Bakanlığının “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” uygulaması kapsamında Bilecik Valisi Bilal Şentürk tarafından kent merkezindeki yola kırmızı çizgi çekildi. “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla düzenlen program Atatürk Bulvarı’nda gerçekleştirildi.

Vali Şentürk, Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Jandarma Komutanı Albay Muzaffer Sandal ile vatandaşlara uygulama hakkında bilgi verdi. Vali Şentürk, daha sonra, Atatürk Bulvarı üzerinde hazırlanan bölümü fırçayla kırmızıya boyadı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak önderliğinde il protokolü Yarış Ortaokulu önünde yaya önceliğine yönelik farkındalık etkinliği gerçekleştirdi. Programda trafikte önceliğin yayalarda olduğunu bir kez daha vurgulandı. Etkinlikte, Yarış Ortaokulu önündeki yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.

Yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla Gaziantep’te, yaya geçitlerinin ortasındaki çizgi kırmızıya boyanmaya başlandı.

Vali Davut Gül, uygulama kapsamında Fevzi Çakmak Bulvarı’nda yaya şeridini kırmızıya boyadı, vatandaşlarla yolun karşısına geçti. Kent genelinde farklı noktalarda devam eden etkinlikler hakkında İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alan Gül, sürücü ve yayalara kampanyayla ilgili broşür dağıttı.

Şanlıurfa’da Rabia Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Vali Abdullah Erin, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Erin ve beraberindekiler, etkinlik kapsamında sürücülere kampanyayla ilgili broşür dağıttı. Vali Erin, yaya geçidindeki kırmızı çizgiyi öğrencilerle boyayarak yayalarla karşıya geçti.

Trabzon Bulvarı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, bugün başlattıkları çalışma kapsamında farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Programda, polis ve jandarma ekipleri, durdurduğu araç sürücülerini broşür dağıtarak yaya geçidi hakkında bilgilendirdi.

Malatya Vali Vekili Mustafa Şahin, İnönü Caddesi’ndeki etkinlikte yaptığı konuşmada, trafik akışının sağlıklı olabilmesi için yaya ile sürücülerin birbirlerinin haklarına saygı duyması gerektiğini söyledi. Şahin, yaya geçidindeki kırmızı çizgiyi boyadı ve vatandaşlarla yolun karşısına geçti. Şahin, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren ve İl Jandarma Komutunu Kıdemli Albay Necmi İnce, sürücülere üzerinde “Hatalı sürücüye kırmızı düdük” yazılı şapka ile maske verdi.

Adıyaman Belediyesi önündeki yaya geçidi şeridi kırmızıya boyandı. Vali Mahmut Çuhadar, gazetecilere yaptığı açıklamada, önceliğin her zaman yayaya ait olduğunu dile getirerek, “Yayaların önceliği her zaman kırmızı çizgimizdir.” dedi. Etkinliğe, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, kamu kurumlarının temsilcileri, öğrenciler, vatandaşlar katıldı.

Kilis’te de Mustafa Kın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde program düzenlendi. Burada konuşan Vali Recep Soytürk, projenin önemine değinerek, “Bu projeyi ne kadar çok yaygınlaştırabilirsek o kadar çok insanımız yaşayacaktır. Bütün vatandaşlar yayaların öncelikli bölgelerine geldiği zaman araçlarımızı durdursunlar. Böylece bizim kardeşlerimiz, annelerimiz, ablalarımız ölmesin. Geçen yıl alınan tedbirler nedeniyle 516 kişi daha az öldü. İnşallah bundan sonra sıfır ölüm ve yaralanma olur. Onun için bizler bugün buradayız.” dedi. Vali Soytürk, etkinlikte yaya geçidi şeridini kırmızıya boyadı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz