Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na katıldı..

0

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’na dahil oldu. HÜDA PAR ise seçime AK Parti listelerinden gireceğini açıkladı.

Cumhur İttifakı’na AK Parti, MHP ve BBP’den sonra Yeniden Refah Partisi de katıldı. İttifak protokülü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edildi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, AK Parti’nin ittifak teklifini reddettiklerini açıklamıştı. Ardından Erbakan, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için YSK’ya başvurmuştu.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ise 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini belirterek “Seçime AK Parti listelerinden gireceğiz.” dedi.

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'nda

Partilerin genel başkanlarının imzalarını taşıyan protokol metni, AK Parti adına Ali İhsan Yavuz, MHP adına Feti Yıldız, BBP adına Ahmet Yelis, Yeniden Refah Partisi adına ise Bayram Sakartepe ve Selçuk Geyveli tarafından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener’e teslim edildi. Daha sonra, partilerin temsilcileri YSK Başkanlığı önünde açıklama yaptı.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Sakartepe, “14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde vatanımızın ve milletimizin ali menfaatleri için Yeniden Refah Partisi olarak Cumhur İttifakı’na katıldık. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yelis ise BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin Yeniden Refah Partisi ile temas kurarak ittifakın genişlemesine katkı sağladığını dile getirdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da 4 partinin bir araya gelerek Cumhur İttifakı’nın yeni kurgusunu oluşturduğunu kaydetti. Yavuz, Cumhur İttifakı adıyla yol almaya devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Cumhur İttifakı’nı oluşturan siyasi partiler kendi hükmü şahsiyetlerini ve özgün siyasi kimliğini muhafaza ederek ittifaka katılmaktadırlar. Bu birliktelik koltuk ve makam pazarlıkları ve paylaşmaları üzerine değil, milli bekayı esas alan, ahlaki ve siyasi uzlaşma temelli bir birlikteliktir. Bu ittifak, Türkiye’ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında milli bir duruşun resmidir. Cumhur İttifakı olarak milletimizle kenetlenmek suretiyle Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında Türkiye’yi her açıdan lider ülke haline getirmek ve yüz yılı, Türkiye yüzyılı yapmak azim ve kararlılığıyla yol almaya devam edeceğiz.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız ise “Cumhur İttifakı, Türkiye’nin maruz kaldığı saldırılara karşı yerli ve milli bir duruşun doğal sonucu olarak ortaya çıkmıştır.” ifadelerini kullandı. Yıldız, ittifak için 15 Temmuz darbe girişiminin dönüm noktası olduğunu söyledi. Cumhur İttifakı’nın “haklının güvencesi” olduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

“Seçimlere girerken öncelikle depremin yaralarını sarmak yeniden imar ve ya sürecini tamamlamak bütün gayemizdir, hedefimizdir. İttifakımız, dünya barışının, adaletin, Türk İslam aleminin güvencesidir. Gücünü ve azmin kararlılığını aziz milletimizden almaktadır. Milletimizin sağduyusuna inanıyor, ferasetine güveniyoruz. Seçimlerde 61 milyon vatandaşımız oy kullanacaktır. Yine yurt dışında da 3 milyon 300 bin gurbetçimiz oy verecektir. Görüldüğü gibi seçimler demokrasinin görünen yüzüdür. Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.”

Erbakan’dan açıklama

Yüksek Seçim Kurulu’nun önünde açıklama yapan Erbakan, şunları söyledi: “Bugün sayın cumhurbaşkanı ile kendilerinin daveti üzerine saat 12.00’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldik. Yeniden Refah Partimizin bu ittifak sürecinde başından beri talep ettiği prensipler noktasında kendisiyle anlaşmaya vardık. Yeniden Refah Partimizin talep ettiği prensiplerimizin yazılı olduğu mutabakat metni AK Parti’nin ve Yeniden Refah Partimizin genel sekreterleri tarafından imza altına alındı. Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanması halinde bu prensiplerimiz içerisinde yer alan ekonomi, sosyal politika, dış politika alanında ülkemizin, milletimizin faydasına olacak adımların Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanması halinde uygulanmasının takipçisi olacağı yönünde bir mutabakat sağlanmış oldu. Biz bu prensiplerimizi ülkemizin milletimizin faydasına olduğu için talep ediyorduk.  Bu prensiplerimiz doğrultusunda iktidar olunması halinde uygulamalar gerçekleştirileceği hususunda da bizzat sayın Cumhurbaşkanı ile mutabakata varılmış oldu.

Bizler Yeniden Refah Partisi olarak milletimizin derdine derman olunsun da kim olursa olsun anlayışı ile hareket eden bir partiyiz. Mutlaka kendimiz bir makama, koltuğa sahip olmamız gerekir diye siyaset yapan bir parti değiliz. Milletimizin derdine derman olacak prensiplerimizin bir an evvel uygulanması bizler için son derece önemlidir. Bu sebepler bu prensiplerimiz üzerinde de mutabakata varılmasından dolayı Yeniden Refah Partisi olarak tüm seçim bölgelerinde yine kendi amblemimizle, kendi adaylarımızla Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere girme kararı almış bulunuyoruz.

Bu kararın alınmasında prensiplerimizin kabul edilmiş olması kadar aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın karşısındaki bloğun ülkemize ve milletimize bir fayda getiremeyecek olması gerçeği de çok önemli bir rol oynamıştır. Cumhur İttifakı karşısında kümelenen blok ideolojik olarak geçmişten yaşadığımız tecrübeler dolayısıyla ortaya koydukları hedefler, projeler dolayısıyla ülkemize ve milletimize bir fayda getiremeyecek bir bloktur. Bu doğrultuda sayın Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü genel merkezimize bir ziyarette bulunacaklar. Kendisi ile birlikte yine açıklamalarda bulunacağız.

Bu açıkladığımız kararlarımız doğrultusunda cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecimizi de sonlandırmış bulunuyoruz. Üç günden beri cumhurbaşkanlığı adaylığımız için imza veren bütün teşkilat mensuplarımıza, vatandaşımıza, en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Atılan her bir imzanın gelinen bu noktada çok büyük etkisi olmuştur. Partimizin gücünü, dinamizmini ortaya koymuştur bu imza süreci.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz