Yiyeceklerin taze olup olmadığını anlamanın yolları!

0
Rabia Güner

Sağlığımız açısından yiyeceklerin taze olup olmaması çok önemlidir. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için yiyeceklerin tazeliğini anlamanın yollarından bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Tazesini tüketmek varken bayat yiyecekleri kimse tercih etmez. Fakat bazen yiyeceklerin tazeliğini anlamak zor olabilir. Peki, bunu nasıl daha kolay anlayabiliriz? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Yumurta

Ücretsiz abur cubur, aşçı, besin içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için öncelikle kırmanız gerekir. Ardından da sarısına bakmalısınız. Eğer yumurtanın sarısı ortadaysa, çevresinde şeffaf bir halka varsa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Çünkü bu yumurtanızın taze olduğu anlamına gelir.

Fakat sarısının hacimli olmasına da dikkat etmenizde fayda var. Düz bir sarı, yumurrtanın bayatladığına işarettir. Kırmadan yumurtanın tazeliğini test etmek için de çiğ yumurtayı su dolu bir kaba koymalısınız. Bu durumda tazeyse dibe çökecek, bayatsa yüzeyde kalacaktır.

Avakado

Avokado için ücretsiz fotoğraflar

Avokadonun taze olup olmadığını anlamanın en güzel yolu sapına bakmaktır. Çünkü tazeliğini en iyi sapından anlayabilirsiniz. Eğer sapı kolayca çıkıyorsa, rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu avakadonun taze olduğu anlamına gelir.

Fakat sapı çıkarmakta zorlanıyorsanız, tüketmemenizde yarar var. Bir süre olgunlaşmasını bekleyip, daha sonra tüketmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Balkabağı

Balkabağı için ücretsiz fotoğraflar

Balkabağının tazeliğini test etmek için klasik vurma yöntemini deneyebilirsiniz. Eğer vurduğunuzda içi boş hissi veriyorsa, tazedir. Aynı şekilde karpuzun da tazeliğini bu şekilde test edebilirsiniz.

İçi boş hissi veren balkabağı, iyi bir balkabağıdır. Fakat bunun yanı sıra dışardan da sağlam göründüğüne dikkat etmenizde yarar var. Ardından afiyetle tüketebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz